szkola SP Szkola
AKTUALNOŚCI
O SZKOLE ZAJĘCIA DOKUMENTY GALERIA DLA RODZICÓW
WYDARZENIA KLASY OSIĄGNIĘCIA PROGRAMY ORGANIZACJE PO LEKCJACH
KONKURSY WSPARCIE WOLONTARIAT SPORT ARCHIWUM WWW
W Y D A R Z E N I A  2 0 19/ 2 0 20

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI NA TEMAT BEZPIECZŃSTWA UCZNIÓW KLAS MŁODSZYCH

POLICJA


KONCERT  MUZYCZNY
8 października
gościliśmy w murach naszej szkoły wykładowców Szkoły Muzycznej YAMAHA z Rzeszowa, którzy przygotowali dla nas wspaniały koncert. Zabrzmiały ciekawe utwory, a wielu uczniów poczuło chęć nauki gry na instrumentach i doskonalenia wokalu.

Szkoła ponownie nawiązała współpracę z Szkołą YAMAHA i opracowała harmonogram lekcji umuzykalniających dla najmłodszych uczniów.
Koordynatorem projektu jest Pani Iwona Bajek.
zdjęcia  >>>
yamaha

Prezenty od Ambasady Kolumbii w Warszawie

25 września 2019 roku do Szkoły Podstawowej w Świlczy dotarły pomoce dydaktyczne od Ambasady Kolumbii w Warszawie. Ambasada Kolumbii pozostaje w kontakcie z Panem Tomaszem Halaburdą i nie wyklucza dalszej współpracy z naszą szkołą. Otrzymaliśmy grę planszową w języku hiszpańskim o literaturze kolumbijskiej oraz ilustrowaną książkę do treningu czytania. Dziękujemy naszym kolumbijskim przyjaciołom za pomoc w promowaniu języka hiszpańskiego oraz wsparcie naszych zasobów.

Muchas gracias Colombia :)
Kolumbia

24 września 2019 roku, klasa VI B wraz z wychowawcą, wzięła udział w akcji „Sprzątanie świata”. Uczniowie, wyposażeni w worki na śmieci i lateksowe rękawiczki, z zapałem oczyszczali ulice w gminie Świlcza. Dzięki takim przedsięwzięciom możemy uświadomić sobie jak ważna jest ochrona środowiska oraz dbanie o jego piękno, nie tylko w skali globalnej, ale też lokalnej. 


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020  
        2 września 2019 roku 275 uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego wzięło udział w uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego. O godzinie 8.00 spotkaliśmy się w kościele parafialnym, gdzie ks. Krzysztof Wielgosz odprawił mszę świętą w intencji uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników i dyrekcji szkoły. Następnie udaliśmy się do szkoły, by powitać rok szkolny 2019/2020.
        W swoim przemówieniu dyrektor szkoły dr Grzegorz Patruś serdecznie pozdrowił  wszystkich, a najcieplej najmłodszych, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły. Życzył im aby szybko poczuli się tutaj dobrze i bezpiecznie. Wszystkim uczniom przypomniał, że zdobywanie i poszerzanie wiedzy, odkrywanie nauki i jej praw, odnajdywanie samego siebie w nowych okolicznościach czy rozwój własnych uzdolnień i umiejętności to fascynująca wycieczka w nieznane. 
        Osobne słowa skierował do nauczycieli, którym życzył spokoju, satysfakcji, zadowolenia, zapału do pracy i optymizmu. Następnie wspomniał o ogromnej roli rodziców i życzył im pociechy oraz dumy z dzieci. Dyrektor przedstawił nowych nauczycieli, wychowawców klas, pracowników szkoły. Po części oficjalnej wszyscy uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami klas.       
M. M.
zdjęcia  >>>                                                 foto: T. Halaburda

W Y D A R Z E N I A  2 0 1 8 / 2 0 1 9

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019        zdjęcia  >>>               więcej >>>                 oprac. M. Molęda

Pożegnanie klas: III Gimnazjum i VIII SP '2019           zdjęcia  >>>                  więcej >>>                 oprac. M. Molęda

Uroczyste pożegnanie edukacji wczesnoszkolnej, Dzień Ojca w kl. III SP            zdjęcia  >>>
Uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej ukończyli pierwszy etap nauki - zwany edukacją wczesnoszkoszkolną. 17 czerwca podczas uroczystości zaproszeni Rodzice mogli zobaczyć fragmenty najciekawszych występów przygotowywanych przez uczniów w ramach klasowych i szkolnych imprez. Dodatkowo dzieci zaprezentowały się w żartobliwych scenkach nawiązujących do zbliżających się wakacji oraz obchodzonego 23 czerwca Dnia Ojca.  Tatusiowie w prazencie otrzymali swoje portrety wykonane przez pociechy na lekcji plastyki; zaś wszyscy rodzice - symboliczne bukieciki z zebranych polnych i ogrodowych kwiatów. 
H. T.

Uroczyste podsumowanie konkursów SKO 

    Tradycyjnie pod koniec roku szkolnego następuje uroczyste podsumowanie akcji oszczędzania oraz konkursów SKO w naszej szkole. 14 czerwca na wspomnianą uroczystość opiekun SKO zaprosił uczniów klas I – III oraz przedstawicieli starszych klas. Należy podkreślić, iż zwłaszcza młodsi uczniowie szczególnie systematycznie i wytrwale oszczędzają drobne sumy gromadząc przez kilka lat naprawdę spore kwoty pieniędzy! Zaproszony na uroczystość dyrektor szkoły – pan Grzegorz Patruś serdecznie gratulował wszystkim laureatom i wyróżnionym członkom SKO.
    Na początku zostały wręczone Dyplomy oraz nagrody rzeczowe laureatom konkursu SKO MAŁY BANKOWIEC w kategorii klas I, II i III. Konkurs w formie testu matematycznego związanego z obliczeniami pieniężnymi i tematyką bankową odbył się 20 maja 2019 r. W konkursie wzięło 25 uczniów z klas I – III.
    Następnie - w wiodącym konkursie Szkolnej Kasy Oszczędności - "Oszczędzanie na 5", piętnastu uczniom przyznano nagrody rzeczowe i dyplomy uznania. Laureaci zostali wyłonieni po przeliczeniu punktów za ilość oraz wartość wpłat w czasie trwania konkursu – tj. od  1 października do 31 maja. Należy podkreślić, że pod koniec trwania konkursu oszczędności uczniów przekroczyły 30 000 złotych!!! Specjalne podziękowanie dostali uczniowie wyróżniający się długoletnim i efektywnym oszczędzaniem w SKO. Także dyplomy podziękowania otrzymali uczniowie pełniący funkcję łącznika SKO w poszczególnych klasach.
    Nagrody rzeczowe i dyplomy zakupione zostały ze środków pochodzących z dotacji ufundowanej przez Radę Nadzorczą Banku Spółdzielczego w Głogowie Młp. za udział naszej organizacji w programie TalentowiSKO.

zdjęcia  >>>                                                                                        Opiekun SKO


PODSUMOWANIE GMINNYCH KONKURSÓW
13 czerwca Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego gościła uczniów - laureatów, dyrektorów, opiekunów, nauczycieli na uroczystej gali podsumowującej gminne konkursy: „To mi właśnie w duszy gra”, „O pióro Wójta Gminy Świlcza”.
Spotkanie poprowadził Dyrektor Szkoły, dr Grzegorz Patruś, a swą obecnością zaszczycili nas: Wicewójt Gminy Świlcza - Pan Sławomir Styka, recenzentki konkursu literackiego: Pani Małgorzata Smulska i Pani Ewa Kosiba - pracownice Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. Po wręczeniu nagród zaproszeni goście spotkali się przy słodkim poczęstunku, prowadzili długie rozmowy... nie tylko o literaturze i języku polskim.         zdjęcia  >>>                                                   
                                                                    Zapraszamy za rok!                    oprac. M. Molęda

POŻEGNANIE "Małej Świlczy"                                     zdjęcia >>>


11 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Świlczy odbył się Dzień Języków Obcych. Klasy 4-8 przygotowały prezentacje poszczególnych krajów m.in. Meksyku, Kenii, Niemiec czy USA. W holu szkoły zorganizowano poczęstunek. Można było spróbować różne przysmaki z całego świata m.in. tortillę z guacamole, jogurt z chili, naleśniki z syropem klonowym, kalmary lub ciasteczka z matchą (wywar z zielonej herbaty).
Następnie na hali odbyły się prezentacje klas wraz z występami artystycznym, śpiewami i tańcami.
Zwycięska klasa – 5 a, przygotowała prezentację Kenii. W nagrodę otrzymali wspaniały tort, wykonany przez Panią Bernadetę Nykiel.
Serdecznie dziękujemy za udział i przygotowanie uroczystości.        zdjęcia i film  >>>              
T. Halaburda 


Wycieczka klasy III  7.06.2019 r. 
Uczniowie klasy trzeciej podczas czerwcowej wycieczki poznawali ciekawe miejsca w województwie podkarpackim. Zapoznali z procesem produkcyjnym szkła w Hucie Szkła Artystycznego w Rymanowie. Zobaczyli, jak dosłownie w kilka minut właściciel zakładu utworzył uroczego kotka czy łabędzia ze szkła. Na ekspozycji podziwialiśmy cudeńka z kolorowego szkła. Życie i twórczość wielkiej poetki, Marii Konopnickiej przybliżyło nam zwiedzanie dworku pisarki w Żarnowcu. Piękne wnętrza oraz ciekawe opowiadanie przewodniczki pozwolą uczniom zapamiętać najważniejsze utwory autorki oraz dzieje Jej życia. Następnie zwiedzaliśmy malownicze ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Niezwykłe było pieczenie kiełbasek nad ogniskiem na dziedzińcu zamkowym. W rezerwacie "Prządki" w Czarnorzekach odbyliśmy spacer ścieżką przyrodniczą. Zdobywanie poszczególnych skałek okazało się – według relacji uczestników - największą atrakcją wycieczki. Pod opieką młodego przewodnika – pilota i pań opiekunek ok. godz. 17 szczęśliwie wróciliśmy pod budynek szkoły.

zdjęcia  
>>>                                                                                                 H. T.


Klasy V w Czarnolesie i Kazimierzu Dolnym
3 czerwca  uczniowie klas V o godz. 6.00 wyruszyli do Czarnolasu, gdzie zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego, kaplicę z Kryptą Grobową oraz pomnik poety. Następnie dotarli do Kazimierza Dolnego. Odbyli spacer po renesansowym rynku, obejrzeli zabytkowe kamienice. Kolejną atrakcją był rejs statkiem po Wiśle. Uśmiech gościł na twarzach wycieczkowiczów, nikt nie narzekał, a pogoda była wspaniała! Kierownikiem wycieczki była Pani Iwona Bajek, a w opiece nad piątoklasistami pomagał Pan Tomasz Halaburda.                                                                                               M. Molęda


Dziękujemy uczniom naszej szkoły za pomoc czworonogom dotkniętym klęską powodzi!      więcej >>>

Dzień Dziecka w naszej szkole
31 maja uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Dziecka. W tym dniu nie zabrakło atrakcji i każdy znalazł coś dla siebie. Uczniowie prezentowali na scenie swoje rozliczne talenty, sprawdzali się w konkursach językowych, malowali. W tym dniu odbyła się również promocja zdrowej żywności - uczniowie pod opieką Pań: M. Kłos, E. Trzyny i B. Łyszczek oraz rodziców przygotowywali wspaniały poczęstunek z owoców. Natomiast uczniowie klas I-III wzięli udział w turnieju sportowym, festiwalu piosenki, konkursie wiedzy. Pod koniec imprezy odbyły się mecze piłki nożnej, w których sędziował Pan M. Biliński. Również Rada Rodziców nie zapomniała o uczniach
- każdy mógł zjeść pieczoną kiełbaskę, loda czy watę cukrową. DZIĘKUJEMY!                                
M. Molęda
Obchody Dnia Dziecka 2019            zdjęcia >>>

Dzień Dziecka klas V w Filharmonii Podkarpackiej
30 maja uczniowie klas V odbyli wycieczkę do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, gdzie obejrzeli i wysłuchali wspaniałego koncertu w wykonaniu Akademii Teatralnej z Rzeszowa. W spektaklu wystąpiła uczennica klasy V a - Amelia Komórek. Piątoklasiści żywo reagowali na melodie i odważnie podśpiewywali z młodymi aktorami. Po występach wybrali się na spacer, odwiedzili kawiarenki i nie przeszkadzał im majowy deszczyk.
Opiekę nad klasami sprawowały Panie: Iwona Bajek i Małgorzata Molęda.

Przygoda z nauką - sposób na rozwijanie zainteresowań i zachęcanie do poznawania świata
22 maja 2019 r. uczniowie z klas  I b, II a, IV a wzięli udział w pokazach i wykładach interaktywnych, przedstawiających zjawiska i prawa zachodzące w różnych dziedzinach nauki.  Warsztaty obejmowały dwa zagadnienia i 20 eksponatów interaktywnych:
1. Gdzie nie sięga wzrok – właściwości światła i polaryzacji.
2. Co słychać – jak działa akustyczna fala, jak słyszą zwierzęta.

zdjęcia >>>                                                                                                               M. Kłos, E. Trzyna


ÓSMA WYPRAWA pt. Non omnis moriar, Tolku! Tolku, nie wszystek umarłeś!  Autorskiego Programu INKA - Zachowanie jak trzeba.
Wędrówka nastąpiła 17 maja 2019 roku.

Cel wyprawy:
Realizacja wartości: PRZYJAŹŃ, SZACUNEK, PAMIĘĆ, WIARA, PATRIOTYZM, MĄDROŚĆ.
Przebieg wyprawy:
Spacer spod szkoły na parafialny cmentarz w Świlczy. Zaduma – złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, modlitwa – nad grobem, w którym złożono krew z ziemią i trawą, na której 17 maja 1945 roku skonał por. Wiktor Tadeusz Błażewski ps. Orlik i Dańczak znany także jako Tolek, zamordowany przez siepaczy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa z Rzeszowa. Udział w majówce i Mszy Św. w parafialnym kościele. Powrót przed budynek szkoły. 

                                                                    Ewa Świder           
 

Upamiętnienie Wiktora Błażewskiego "Orlika"     zdjęcia    >>>
TOLKU, NON OMNIS MORIAR! TOLKU, NASZ STARSZY KOLEGO ZE SZKOŁY W ŚWILCZY, NIE WSZYSTEK UMARŁEŚ!
  >>>


W OSADZIE SŁOWIAŃSKIEJ
W dniu 17.05.2019 r. uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę autokarową do Osady Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy. Dzięki licznym atrakcjom, które na nas tam czekały mogliśmy poczuć klimat dawnych czasów. Wszystkich uczestników wyprawy zachwyciły piękne podgórskie krajobrazy, na które patrzyliśmy z wieży widokowej. Zwiedziliśmy chaty słowiańskie, w których z uwagą słuchaliśmy opowieści o życiu dawnych Słowian. Dziewczynkom najbardziej spodobały się dawne stroje damskie. Chłopcom natomiast zdecydowanie przypadły do gustu zajęcia w zbrojowni, a szczególnie możliwość dotknięcia, a nawet przymierzenia kolczugi i hełmu. Następnie dzieci brały udział w warsztatach garncarskich i tkackich oraz strzelały z łuku. Po tak pełnym wrażeń pobycie w Osadzie, wszyscy z apetytem jedli naleśniki.
zdjęcia >>>                                                                    M. Kłos


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „WIELKANOCNE OZDOBY”   >>>                                    zdjęcia >>>  


Żywa lekcja przyrody - PŁAZY  >>>
15 maja uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w "lekcji przyrody na żywo", której w tym roku tematem były płazy. Uczniowie mogli zobaczyć i posłuchać ciekawych informacji między innymi o: rzekotce zielonej, kumaku dalekowschodnim, żabie omszonej, abystomii tygrysiej i meksykańskiej. Na koniec spotkania prowadzący - Pan Dawid przedstawił uczniom ropuchę agę.
Organizatorem lekcji była pani Elżbieta Trzyna - nauczyciel biologii i przyrody.

bieg
M
EMORIAŁ KPT. T. KIRCHNERA
28 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w III BIEGU ULICAMI ŚWILCZY. Mimo deszczowej pogody na starcie stawiła się liczna grupa zawodników. Naszą szkołę reprezentowało 78 uczniów z klas I-VIII SP oraz III gimnazjum.
 

zdjęcia >>>                                                                                M. Kłos


30 kwietnia 2019 r. uroczystą akademią upamiętnliśmy rocznicę uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA. Na początku spotkania głos zabrał Dyrektor szkoły Pan Grzegorz Patruś, który krótko nawiązał do czasów historycznych i opowiedział o tworzeniu tego ważnego dokumentu. Następnie uczniowie klas: I b i IV a zaprezentowali piękny montaż  składający się z wierszy i piosenek. Akademię prowadziły Iga Szary i Gabriela Bułas, a nad całością czuwały Panie: Małgorzata Kłos i Elżbieta Trzyna. Dekoracją sali zajęła się Pani Jolanta Supel.

zdjęcia >>>                                                                                                                        M. Molęda

PROJEKT „POPRAWA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH GMINY ŚWILCZA” 
29 kwietnia po raz trzeci gościliśmy przedstawicieli Fundacji wspierania edukacji przy STOWARZYSZENIU DOLINA LOTNICZA, którzy przygotowali dla nas PIKNIK EDUKACYJNY. W godzinach od 9.00 do 14.00 społeczność uczniowska wzięła udział w wykładach, pokazach i warsztatach. Tematyka zajęć skupiła się wokół zagadnień: "Na ratunek profesorowi", "Strefa robotów", "Strefa fizyki', "Kod Leonarda da Vinci", "Łamigłówki", ”Most Leonarda", "Strefa logicznego myślenia", "Strefa matematyki", "Stymulator szybowca”. Uczniowie z wypiekami na twarzach uczestniczyli w pokazach, a po zakończeniu pikniku długo wymieniali się spostrzeżeniami i uwagami.

DZIĘKUJEMY!!! I Z NIECIERPLIWOŚCIĄ LICZYMY NA KOLEJNE SPOTKANIA PIKNIKOWE!            M. Molęda                    zdjęcia >>>


Przedstawienie uczniów klasy I b pt. WITAJ WIOSNO!    zdjęcia  >>>


7

SIÓDMA WYPRAWA pt. Bez Boga ani do proga Autorskiego Programu INKA - Zachowanie jak trzeba.  Miała miejsce  30 marca 2019 roku.
C
el wyprawy:

Realizacja wartości: PRZYJAŹŃ, SAMOKONTROLA, ZDROWIE - RUCH NA ŚWIEŻYM POWIETRZU, SZACUNEK DLA PRZYRODY, WIARA, WYKSZTAŁCENIE.

Przebieg wyprawy:
Przejazd do Bratkowic. Piesza wycieczka nad Bratkowicki Zalew. Przygotowanie patyków do pieczenia kiełbasek. Ognisko. Pieczenie kiełbasek, chleba. Droga Krzyżowa pt. Panie Jezu, pójdę teraz za Tobą. Modlitwa dziękczynna przed krzyżem milenijnym i figurą Matki Bożej. Pogłębianie wiedzy o lesie liściastym i lesie iglastym. Powrót autokarem do szkoły.  
Beata Śpiewla
Ewa Świder
więcej - tekst Drogi Krzyżowej  >>>

Koncert Galowy Szkoły Muzycznej YAMAHA w galerii Nowy Świat   zdjęcia  >>>


W teatrze i w muzeum...
26 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy III SP zrealizowali edukacyjny wyjazd do Rzeszowa, na który składał się spektakl teatralny i wizyta w muzeum.
W Teatrze MASKA oglądali barwne przedstawienie pt. "Piotruś Pan"

"Świat dorosłych jest czarno-biały. Stąd dotąd. Tykanie budzika w świecie dorosłych oznacza tylko tyle, że już czas – czas spać, odrabiać lekcje, przestać zachowywać się jak dziecko… W świecie dzieci tykanie budzika to sygnał, że zbliża się krokodyl i że gdzieś nieopodal na pewno są piraci. Kiedy więc uwierają cię ramy dobrego wychowania i rozsądku, wybór jest prosty – Nibylandia! Druga gwiazda na prawo, i prosto, aż do poranka. Wystarczy tylko chcieć. A ponieważ w Nibylandii wszystko jest możliwe, niewykluczone także, że  pobyt tam sprawi, że dorośli na nowo odkryją świat baśni, a dzieci odnajdą się w świecie dorosłych. Przedsięwzięcie ujęte zostało w ramy spektaklu muzycznego z elementami tańca. Myśl, atmosfera i reżyseria należą do Anny Nowickiej, laureatki nagrody za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych w Łodzi, reżyserki spektakli zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych widzów. Spektakl adresowany jest do publiczności od lat 7 do 107." 
       
więcej na stronie Teatru >>>

Nieopodal Teatru Maska znajduje się małe, ale ciekawe Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach:
"Godło, flaga, hymn – najważniejsze symbole narodowe" z wykorzystaniem metod aktywizujących.
"Od kiedy godło, flaga, hymn zaczęły towarzyszyć naszym przodkom? Dlaczego są dla nas takie ważne i należy im się szacunek? Jak skomplikowane były losy Polski? Podczas tych zajęć postaramy się udzielić odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań...  Uczniowie klas I-III otrzymają komiks z legendą o „Lechu, Czechu i Rusie”, który będą mogły samodzielnie uzupełnić i pokolorować. Najstarsi uczestnicy zajęć zagrają w grę poświęconą symbolom narodowym"...

Pozostałe tematy lekcji muzealnych można poznać na stronie internetowej Muzeum: zobacz >>>

Zapraszamy do oglądania zdjęć   >>>                                                                                                                            H. T.

WITAJ WIOSNO!
28 marca 2019 r. uczniowie klasy I b udali się do Gminnej Biblioteki w Świlczy z inscenizacją pt. „Witaj Wiosno”. Na przedstawienie zaproszono dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wraz z wychowawczyniami.             zdjęcia >>>
                        Małgorzata Kłos


egzamin8egazminEGZAMINY...SPRAWDZIANY....
10 kwietnia rozpoczął się gorący okres egzaminów. W ciągu trzech dni uczniowie naszego gimnazjum zmierzą się z egzaminami gimnazjalisty. Z historii, wiedzy
o społeczeństwie, języka polskiego w dniu pierwszym, z przedmiotów przyrodniczych i matematyki w czwartek, natomiast w piątek sprawdzą swoje wiadomości
i umiejętności z języków obcych: angielskiego i niemieckiego.
Od poniedziałku do środy (15-17.04.2019) salę egzaminacyjne wypełnią się ósmoklasistami, dla których przygotowano arkusze – sprawdziany z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

TRZYMAMY KCIUKI! POWODZENIA!

2018/2019 r. Audycje Szkoły Muzycznej YAMAHA   >>>

II PIKNIK EDUKACYJNY W NASZEJ SZKOLE            zdjęcia >>>
PIKNIK EDUKACYJNY w ramach Projektu pt.: ”Poprawa jakości kształcenia ogólnego w placówkach oświatowych gminy Świlcza”
3 kwietnia w godz.9.00-14.00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. J. Kantego oraz Gimnazjum nr 2 wzięli udział w drugim pikniku edukacyjnym. Na początku spotkania rozwiązali test początkowy. Studenci ulokowali swoje stanowiska na dwóch poziomach szkoły. Na parterze uczniowie wysłuchali interesujących wykładów, obejrzeli pokaz „Na ratunek profesorowi”, zmierzyli się z wirtualną rzeczywistością oraz zwiedzili Strefę Lego Maker. I piętro zostało podzielone na strefy, m.in. strefę fizyki, matematyki, logicznego myślenia, łamigłówki, Kod Leonarda da Vinci. Po zakończonych pokazach uczniowie udali się na poczęstunek, a następnie przystąpili do pracy nad testem końcowym. Długo jeszcze dzielili się wrażeniami z zaproponowanych zajęć
.


UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI
25.03.2019 r. społeczność uczniowska naszej szkoły miała możliwość spotkania z funkcjonariuszami Policji, którzy w interesujący sposób omówili zjawisko cyberprzemocy. Każdy uczeń, bez względu na wiek, z uwagą i w skupieniu wysłuchał prelekcji i zaznajomił się z zagrożeniami i pułapkami czyhającymi na nas podczas nierozważnego i nieodpowiedzialnego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.
 


WITAJ, PANI WIOSNO!
21 marca, zgodnie z tradycją, powitaliśmy WIOSNĘ. Tuż przed godz. 9.00 zebraliśmy się w hali sportowej, gdzie powitał nas Pan Dyrektor Szkoły, który życzył nam wspaniałej zabawy i wielu wrażeń. Imprezę  z humorem poprowadziła Pani Bożena Łyszczek. Współorganizatorem spotkania był Pan Maciej Biliński. Uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców przygotowali prezentacje swoich umiejętności wokalno-taneczno-sportowych. Odbyło się również szereg konkursów, które oceniało Szanowne Jury, w skład którego weszły uczennice z klasy 8: Gabrysia Kapusta, Weronika Pokrywka, Emilka Sieradzka. Po zmaganiach artystycznych rozegrano mecze w piłkę nożną.
W międzyczasie chętni uczniowie delektowali się naturalnymi sokami, które przygotowali wolontariusze z Politechniki Rzeszowskiej z Grupy Projektor.
To był niezapomniany dzień!


Turniej Przedszkoli z terenu gminy Świlcza w hali sportowej w Szkole Podstawowej im. św. J. Kantego w Świlczy


Turniej Piłkarski Przedszkolaków, nad którym honorowy  patronat objął  Wójta Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic odbył się 08.02.2019 r. w hali sportowej w szkole w Świlczy. Wszystkie drużyny zgłoszone do turnieju przystąpiły do rozgrywek  z uśmiechem wiedząc, że przecież najważniejszy jest dobry humor i spędzenie czasu na sportowo. Nikt nie myślał o wynikach,  liczyła się dobra zabawa. By wszyscy uczestnicy mogli spędzić jak najwięcej czasu na boisku  i nacieszyć się grą, drużyny pojedynkowały się  systemem „każdy z każdym”. Jak to bywa na zawodach i w tym przypadku emocji wśród 5 i 6-latków nie brakowało, a dyskusje: „Ja jestem Ronaldo, a ty Lewandowski” bez ustanku były obecne wśród małych piłkarzy. W czasie przerwy w zawodach dla wszystkich dzieci przygotowano smakowite wypieki z ciasta drożdżowego i owocowe soki do picia, by nikomu nie brakło sił i energii do kolejnych potyczek! Zwiedzanie szkoły, nowoczesnej hali sportowej, sali bokserskiej, siłowni z bieżnią, rowerami, ciężarami wywarło na młodych piłkarzach duże wrażenie. Po zakończonej rywalizacji wszyscy zawodnicy stanęli na podium, drużyny otrzymały puchary, pamiątkowe dyplomy oraz upragnione medale. Do końca spotkania w szatni trwały dyskusje, kto strzelił bramkę, dlaczego był słupek i kto by wygrał mecz, gdyby Kuba trafił w piłkę, a nie Jaśka w kostkę!

Ach, to sport w najpiękniejszej postaci!!!
Zawody sędziował Pan Maciej Biliński, któremu bardzo serdecznie dziękuję. 
Klasyfikacja końcowa przedszkoli:
I miejsce –  Mrowla, opiekun Beata Sondej
II miejsce – Rudna Wielka, opiekun Barbara Kalandyk
III miejsce – Trzciana, opiekun Lucyna Rzepka
IV -  miejsce – Świlcza, opiekun Ewa Gotkowska, Barbara Czernicka, Agata Jemioła.

Serdecznie wszystkim dziękuję za tak liczny udział w zawodach, gratuluję talentu i wyrażam szacunek za grę fair play na boisku.

Do zobaczenia za rok!       
                                                   
Grzegorz PatruśSZÓSTA WYPRAWA
pt. 10 km po trzech pączkach Autorskiego Programu INKA - Zachowanie jak trzeba.
Eskapada odbyła się 28 lutego 2019 roku w Tłusty Czwartek.

Cel wyprawy:
Realizacja wartości: PRZYJAŹŃ, SAMOKONTROLA, ZDROWIE - RUCH NA ŚWIEŻYM POWIETRZU, SZACUNEK DLA TRADYCJI.

Przebieg wyprawy
: Marsz do Kamyszyna. Pączek. Relaks na placu zabaw. Pączek. Krótka modlitwa przy kościele. Pączek. Powrót do szkoły. 


Pancake Day - Dzień Naleśnika w naszej szkole

We wtorek przed Środą Popielcową obchodziliśmy po raz  pierwszy w szkole „Pancake  Day” czyli Dzień Naleśnika. Pomysł zrodził się podczas lekcji języka angielskiego w klasie V, na której uczniowie poznali  brytyjską  tradycję obchodów Pancake Day.  Postanowiono wraz z nauczycielką urzeczywistnić to święto w szkole. Dzień Naleśnika jest odpowiednikiem Tłustego Czwartku. Odbywa się zawsze w ostatni dzień karnawału – we wtorek przed Środą Popielcową. W Tłusty Wtorek – Shrove Tuesday  Anglicy objadają się słodkimi naleśnikami. Tradycja ta sięga odległych czasów. W okresie Wielkiego Postu nie wolno było jeść jajek ani pić mleka, dlatego
w ostatni dzień karnawału trzeba było wykorzystać te produkty, aby nie uległy zepsuciu.

Dzień Naleśnika w szkole to dobry sposób na przybliżenie kultury brytyjskiej polskim uczniom. Dużym zapałem i kreatywnością niezbędnymi w przedsięwzięcia wykazała się grupa uczennic z klasy V. Do realizacji projektu włączyli się nauczyciele języków obcych. Pomysł tak się wszystkim spodobał, że powstały różne inicjatywy. Pani Marta – szefowa  kuchni  szkolnej zarządziła w tym dniu podanie naleśników na drugie danie obiadowe. Zuchy na swojej zbiórce smażyły i spożywały naleśniki, a także przekazały organizatorom sporą ich ilość. Ogromny wkład wniosły Mamy, Babcie i sami uczniowie smażąc pokaźne ilości pysznych „pankeików”. Wszystkie wraz z dodatkami znalazły się na długim stole ustawionym w hallu szkoły. Obsługą zajęły się  bardzo profesjonalnie piątoklasistki, które w pocie czoła uwijały się smarując, zawijając, dekorując i podając  smakołyki każdemu wedle życzenia. Użyto przeróżnych dżemów, czekolady, Nutelli (miała największe powodzenie), bitej śmietany, syropu klonowego, serków i owoców. Hall zapełnił się uczniami chętnymi do degustacji. Naleśniki miały olbrzymie powodzenie, a uczniowie i nie tylko oni byli zachwyceni.  Na zakończenie imprezy na hali sportowej odbyły się tradycyjne wyścigi  z naleśnikiem na patelni. Zawodnicy w obowiązkowych fartuszkach tudzież zapaskach musieli w trakcie biegu podrzucić co najmniej 3 razy naleśnika na patelni (jak trudna to sztuka  przekonali się na własnej skórze nauczyciele). Nie obyło się bez lądowania zawartości patelni na podłodze, lecz biegacze w pośpiechu podnosili niesfornego pankeika i kontynuowali bieg. Widzowie  zaś mieli dużo uciechy. Zwycięzcy  w nagrodę  otrzymali dyplomy i słoiki dżemu.

                                                                               zdjęcia >>>                                                                  oprac. M. Kędzia


27.02.2019 r. Zabawa karnawałowa klas I - III  >>>

Orły
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Szkole Podstawowej w Świlczy 
    Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił nowy projekt – Mobilną Akademię Młodych Orłów. Projekt ten oparty jest na dwóch filarach: pierwszym z nich jest kształcenie trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego, drugim zaś selekcja najbardziej utalentowanych zawodników piłkarskich w wieku 10 - 13 lat.
    W ramach tej inicjatywy 5 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej w Świlczy w godz. Od 1500 – 2000 odbyły się dwugodzinne zajęcia teoretyczne (wykład na temat intensywności treningowej ) dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego z terenu powiatu rzeszowskiego oraz zajęcia piłkarskie w hali sportowej szkoły, w których udział wzięli również uczniowie naszej szkoły: Jakub Szeliga, Krystian Majka, Arkadiusz Bajek, Szymon Bajek, Bartosz Szpunar. Zajęcia teoretyczne i piłkarskie prowadzili trenerzy: Krzysztof Hus, Przemysław Matuła- delegowani przez PZPN.        
    Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem. Szkoła popiera tego typu inicjatywy i organizuje imprezy sportowe dla  dzieci, młodzieży, absolwentów i rodziców. Zachęca by aktywnie spędzali czas wolny, wykorzystując przy tym bazę sportową i bardzo dobre warunki do uprawiania sportu.  Wizyta Mobilnej Akademii w Świlczy to również promocja Szkoły, która stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju, nauki, zdobywania wiedzy przez uczniów w każdym kierunku i stara się, by była atrakcyjna dla każdego dziecka. Wśród trenerów  na wykładach obecni byli fantastyczni niegdyś piłkarze z przeszłością drugoligową - Pan Marek Amarowicz - zawodnik Resovii  Rzeszów oraz Pan Paweł Kloc, były zawodnik Stali Rzeszów, a później ekstraklasowej Stali Mielec i Hutnika Kraków. To ikony podkarpackiej piłki nożnej. Lokalne talenty, które przyjechały do Świlczy sprzedać swoje umiejętności piłkarskie to głównie chłopcy reprezentujący kluby: Stali Rzeszów, Resovii Rzeszów, Pogoni Leżajsk, Sokoła Nisko i Unii Tarnów.

Inicjator i koordynator wydarzenia - Dyrektor G. Patruś

ZIMOWISKO 2019 SZKOŁA PODSTAWOWA W ŚWILCZY 11.02.2019-15.02.2019            pobierz plik .ppsx  >>>

Warsztaty edukacyjne dla klas I - III POLSKA - MOJA OJCZYZNA; pamiątkowe zdjęcia w strojach małych Powstańców        zdjęcia >>>

Uczniowie klas pierwszych z wizytą w przedszkolu.                                             zdjęcia >>>

PROJEKT „POPRAWA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH GMINY ŚWILCZA”

Dziś gościliśmy przedstawicieli Fundacji wspierania edukacji przy STOWARZYSZENIU DOLINA LOTNICZA, którzy przygotowali dla nas PIKNIK EDUKACYJNY. W godzinach od 9.00 do 14.00 społeczność uczniowska wzięła udział w wykładach, pokazach i warsztatach. Tematyka zajęć skupiła się wokół tematów: „Na ratunek profesorowi”, „Mechatronika i robotyka”, „Wirtualna rzeczywistość”, „Strefa fizyki”, „Kod Leonarda da Vinci” ,”Alfabet Morse’a”, „Most Leonarda”, „Łamigłówki”, „Strefa matematyki”.

Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w pikniku, a po jego zakończeniu długo dyskutowali i wymieniali się uwagami o świecie fizyki, matematyki, logicznym myśleniu.

Czekamy na kolejne piknikowe spotkania!                                                                                           oprac. M. Molęda          


PIKNIK EDUKACYJNY W NASZEJ SZKOLE            zdjęcia >>>


Wiwat niech żyją! 
            BABCIA I DZIADEK!
Już po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Świlczy odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Stały się one już świlczańską tradycją. Dnia 3 lutego 2019 roku do szkoły przybyli licznie babcie i dziadkowie. Spotkanie odbyło się w hali sportowej, którą wcześniej barwnie udekorowano. Uroczystość przygotowali uczniowie klas I-III edukacji wczesnoszkolnej, pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Małgorzaty Kłos, Beaty Kwiatkowskiej, Bożeny Łyszczek, Haliny Tarańskiej i Lucyny Woźniak.

Uroczystość rozpoczął dyrektor SP, Grzegorz Patruś. Witając przybyłych gości, ukazał jak ważną rolę w życiu każdego dziecka odgrywają Babcia i Ddziadek oraz jak bardzo potrzebni są dla swoich rodzin.

Tegoroczny program artystyczny składał się z: koncertu piosenek dla babci i dziadka, montażu poetyckiego, układów tanecznych oraz epizodu teatralnego. Cieszyło i wzruszało to, gdy najbardziej nieśmiałe i wrażliwe maluchy wychodziły na scenę i tańczyły oraz wypowiadały swe kwestie. Ogromna hala sportowa była w tym dniu wypełniona licznie przybyłymi gośćmi.

Uroczystość ta jest zawsze niezwykle wzruszająca i bardzo serdeczna. Babcie i dziadkowie są wdzięcznymi słuchaczami i odbiorcami. Takie spotkania są swego rodzaju lekcją wychowawczą, uczą szacunku dla starszych i umacniają więzi międzypokoleniowe w rodzinie.

oprac. Małgorzata Kłos

DZIEŃ SENIORA W NASZEJ SZKOLE                     więcej >>>                                                   zdjęcia >>>                                                Zdjęcia: E. Komenda


„Pomóżmy zwierzakom”

            Po kilku latach przerwy w naszej szkole już po raz ósmy wznowiliśmy akcję charytatywną „Pomóżmy zwierzakom” na rzecz schroniska Kundelek
w Rzeszowie
. Akcją opiekowało się 3 nauczycieli mgr Elżbieta Trzyna wraz z kl. IV a, mgr Bożena Łyszczek i kl. I b oraz koordynator mgr Bernadeta Nykiel.
           Jak w ubiegłych latach akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród najmłodszych dzieci.
           W ramach akcji został wykonany kolorowy plakat zachęcający do udziału w akcji, a przedstawiciele kl. IV a oraz I b zajmowali się zbieraniem potrzebnych rzeczy dla zwierzaków.
           Zebrano bardzo dużo potrzebnych rzeczy: 6 karm dla kota, 4 karmy dla kota w puszce, 16 karm dla psa, 8 karm dla psa w puszce, 6 przysmaków dla psa, 1 przysmak dla kota, 4 koce, 2 kołdry, 2 pościele, 1 ręcznik.
Wszystkim dobroczyńcom z całego serca dziękujemy!

Bernadeta Nykiel


Niemiecki w Galerii u Jana
W naszej szkolnej galerii oglądać można również prace uczniów w języku niemieckim.

Autorami są uczniowie klas: VII, VIII oraz III a gim. Ucząc się języka niemieckiego uczniowie pracują różnymi metodami m.in. metodą projektu. A to rezultaty pracy uczniów.
                                                                                                                                             Bernadeta Nykiel

31 stycznia klasa IV A wyjechała do Domu Tradycji Ludowej w Trzcianie gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach "Od ziarenka do bochenka".Dnia 25 stycznia 2019 roku
w Naszej Szkole, Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy miał miejsce bal, I Karnawałowy Bal Przebierańców dla klas
IV – VIII i III gim. Obowiązywało przebranie.            więcej >>>                    dyplomy >>>


PIĄTA WYPRAWA pt. Miło szaleć, kiedy czas po temu, więc marsz na Karnawałowy Bal Przebierańców to piąta Wyprawa Autorskiego Programu INKA - Zachowanie jak trzeba.                                               OTWÓRZ WIDEO >>>

                           

Cel wyprawy:

Realizacja wartości: POKOJOWOŚĆ, MĄDROŚĆ, PRZYJAŹŃ, PIĘKNO, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, SOLIDARNOŚĆ, OPTYMIZM. Przedsięwzięcie miało miejsce 25 stycznia 2019 roku. Projekt BAL nauczył Uczniów klasy IVB  bycia do tańca i do różańca. Zanim, jak pozostali uczniowie klas IV – VIII i III g., odtańczyli poloneza, wzięli udział w konkursach podczas balu, tj.: w konkursie na najciekawszy kostium pt. Ale przebranie, w konkursie tanecznym pt. Wiruję jak serpentynka oraz wielu zabawach muzycznych, takich jak: chusteczka, jedzie pociąg z daleka, belgijka, muzyczne dedykacje, współorganizowali to przedsięwzięcie.                  


UROCZYSTE WRĘCZENIE NAGRÓD ZA UDZIAŁ W KONKURSACH 
         28 stycznia 2019 r. w czasie uroczystego apelu Pan Dyrektor Grzegorz Patruś wręczył pamiątkowe dyplomy oraz nagrody-niespodzianki laureatom szkolnych konkursów. Za udział w Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek ”W ten świąteczny czas” zostało nagrodzonych 50 uczniów- soliści, zespoły, instrumentaliści z klas I-IV. Dwoje uczniów otrzymało nagrody za udział w Świątecznym Konkursie SKO.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy sukcesów i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!                            Zdjęcia >>>
                                                                                                 J. Bajek, M. Molęda

"Jak Rumcajs Cypiska uratował"
17 stycznia 2019 r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w rozśpiewanym i barwnym  spektaklu pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratowł”. Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza, kolejny raz w niezwykle udany sposób przypomniał najmłodszym widzom jedną z bajek, w której jasno i czytelnie zawarte są nieprzemijające wartości wychowawczo-edukacyjne.                                                                    Małgorzata Kłos


27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole    więcej >>>


W zdrowym ciele, zdrowy duch  to czwarta wyprawa Autorskiego Programu INKA – Zachowanie  jak trzeba, która nastąpiła 19 grudnia 2018 roku.
Cel wyprawy:                                                                                                                 
Realizacja wartości: ZDROWIE, PRZYJAŹŃ, SAMODYSCYPLINA, PIĘKNO, MĄDROŚĆ, SAMOKONTROLA. 
Ta eskapada umożliwiła Uczniom klasy IV b przekonać się, że rozumnie i właściwie można także zagospodarować wolny czas w kręgielni, np. w Galaktyce
w Rzeszowie. Radosna i zdrowa rywalizacja, poparta rzetelną oraz sprawiedliwą punktacją, okazała się zabawą, że aż ha

koordynatorzy wyprawy: mgr Ewa Świder, mgr Beata Śpiewla

„Co na ekranie z książki zostanie?”                                                      więcej >>>

SPOTKANIE OPŁATKOWE
21 grudnia uczniowie klasy trzeciej edukacji wczesnoszkolnej wystawili przedstawienie jasełkowe przygotowane z wychowawczynią i rodzicami oraz nauczycielami szkół muzycznych. Mali artyści wprowadzili nas wszystkich w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kanwą jasełek były piękne wiersze
i inscenizacje Ewy Stadtmüller ze zbioru „Idą, idą Święta...”.
Tego dnia kolejny raz wędrowaliśmy więc z Maryją i Józefem, którym towarzyszył wierny osiołek, siedzieliśmy z drzemiącymi pastuszkami przy ognisku, przemierzaliśmy drogę z Mędrcami, którzy podążali za Gwiazdą.... Szeleściły skrzydła anielskie, gdy śpiewał chórek aniołków. Pastuszkowie i Mędrcy złożyli swe dary
u stóp Dzieciątka, ci pierwsi skromne: „...trochę sera i mleka dzbanuszek. Chustę z owczej wełny i ciepły kożuszek...”; ci drudzy  - dary godne prawdziwego Króla. Pod koniec przedstawienia okrutny Herod za swe zbytki został ukarany przez kostuchę, a Matka Boska mogła utulić swoje nowo narodzone Dziecię i zaśpiewać Mu "Lulejże, Jezuniu...". Poszczególne sceny były przeplatane kolędami i pastorałkami. Część utworów zagrali klasowi muzycy - Fabian na skrzypcach; Jakub i Michał na keyboardach. Prolog na gitarach - kolędę "Dzisiaj w Betlejem" - zagrali: Anetka, Maksymilian, Szymon i Maciej. Podczas finału zaśpiewano, idąc w barwnym korowodzie, pastorałkę "Gore gwiazda".
Po przedstawieniu wychowawczyni podziękowała: rodzicom uczniów z kl. III SP – za przygotowanie scenografii i kostiumów; uczniom – Marysi z kl. V a i Szymonowi
z kl. VI b - którzy podjęli się zastąpić chorych aktorów oraz niezrównanemu akustykowi – Mateuszowi z kl. III G.
Na zakończenie spotkania Pan Dyrektor Grzegorz Patruś złożył wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia świąteczne i noworoczne.
Po uroczystości odbyły się w salach tzw. wigilijki klasowe.                                                                                        
H. T. 

 Jasełka                                                                            
                               Zdjęcia >>>                                                                                                                                                Zdjęcia: E. KomendaBOŻONARODZENIOWA WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH

Wystawa prac bożonarodzeniowych jest już tradycją Naszej Szkoły. Celem wystawy jest ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia oraz zdolności artystycznych uczniów. Świąteczne ozdoby wykonywane przez uczniów z klas IV-VII i III gimnazjum na lekcjach plastyki można podziwiać w holu szkoły.

Iwona Bajek


KIERMASZE BOŻONARODZENIOWE ZORGANIZOWANE PRZEZ KLASĘ V B
więcej >>>                                                                                     Zdjęcia >>>

MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE    więcej >>>
  

Ja chciałbym być poetą
bo dobrze jest poecie....

A. Bursa
Uczniowie klasy III SP w ramach tematu „Układamy wiersze o jesieni” podjęli pierwsze próby poetyckie. W swych utworach ukazywali uroki jesiennej aury. Wcześniej w ramach bloku JAK POECI OPISUJĄ JESIEŃ? poznali podstawowe terminy związane z poezją: wers, strofa, rym, wiersz biały itd. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na ściennej gazetce.
                                                                                                                                                                                            H. T.
utwory >>>                                                                    

Trzecia wyprawa pt. U Leopolda Lisa-Kuli. Oddanie hołdu i okazanie wdzięczności Krajanowi - Bohaterowi Narodowemu Autorskiego Programu INKA Zachowanie jak trzeba             więcej >>>

PRZED EGZAMINAMI, SPRAWDZIANAMI... 

Już w kwietniu uczniowie naszej szkoły przystąpią do egzaminów sprawdzających ich wiedzę i umiejętności. Dyrekcja szkoły wyraziła chęć udziału uczniów klasy III gimnazjum i ósmej szkoły podstawowej w próbnych sprawdzianach. W dniach 21.11-23.11. ósmoklasiści pisali próbny egzamin z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego z wydawnictwem Nowa Era.Od 28.11 do 30.11 z próbnymi testami zmierzą się uczniowie klasy III gimnazjum. W grudniu/18-20.12/ uczniowie klasy ósmej ponownie sprawdzą swoje wiadomości i umiejętności z zadaniami opracowanymi przez OKE.

Powodzenia!

W ramach realizacji projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy I b omawiali lekturę pt. „Pamiętnik Czarnego Noska”. Podczas omawiania lektury dzieci wykonały postać niedźwiadka.

Miś zwany Czarnym Noskiem bardzo nudził się na sklepowej witrynie, marzył, żeby jakieś miłe i grzeczne dziecko zabrało go do domu. Życzenie misia spełniło się, jego opiekunką została mała dziewczynka. I tak zaczynają się niezwykłe przygody Czarnego Noska, który co rusz wpada w nowe tarapaty.

zdjęcia >>>                                                                                                                                                               M. Kłos


Gminne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Narodowego Święta Niepodległości
więcej >>>                                                       zdjęcia cz. 1. >>>                                            zdjęcia cz. 2. >>>

Rekord dla Niepodległej   więcej >>>                                                       zdjęcia >>>

„Ku niepodległej” 
            6 listopada w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięliśmy udział w pouczającym pokazie historycznym. Była to opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. W murach naszej szkoły gościliśmy Grupę Artystyczną Rekonstrukto, która zaproponowała nam wesołą lekcję historii, upamiętniającą dążenia niepodległościowe, stroje z epoki, powstania narodowe - kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, listopadowe, styczniowe, I wojna światowa, kolekcję replik broni używanych przez powstańców, w I wojnie światowej, rolę i legendę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów, ekwipunek i uzbrojenie, kulturę i sztukę patriotyczną.

            Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji i Pana G. Pietruchy za zorganizowanie tak wyjątkowej lekcji historii.

                     GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                                                                             oprac. M. Molęda

BO BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE
            31 października, tuż przed godziną 11 zajęcia lekcyjne zostały zakłócone sygnałem nakazującym ewakuację uczniów ze szkoły. Wszyscy nauczyciele zadbali o bezpieczeństwo uczniów i sprawnie opuścili mury placówki. Okazało się, że w szkole zauważono rozpościerający się dym. W czasie zbiórki przed halą sportową poinformowano nas, że jedna z uczennic doznała kontuzji nogi, ale została szybko „przejęta” przez strażaków - ratowników. Nikt z uczniów, nauczycieli czy pracowników naszej szkoły nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Wszyscy cierpliwie czekali aż strażacy wypełnią swoje zadania, a pan prowadzący spotkanie omówi, na czym polegają właściwe zachowania i działania w czasie ewakuacji. 

 Uczniowie, jak zawsze mieli możliwość zadania pytań na temat bezpieczeństwa w szkole. Po akcji strażacy z zaprzyjaźnionej świlczańskiej remizy przygotowali pokaz dla najmłodszej grupy wiekowej. 

        Dziękujemy Dyrekcji szkoły za zorganizowanie pokazowej akcji, nauczycielom za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem, a instruktorom i strażakom za wiele cennych rad.

GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                                                                    oprac. M. Molęda

W ramach realizacji projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy VI b podczas omawiania lektury pt. „Czarny Młyn” tworzyli gry planszowe. Klasa została podzielona na grupy, a uczniowie zgromadzili materiały potrzebne do wykonania projektu. Podczas wykonywania zadania przypomieli zasady redagowania instrukcji, kształcili umiejętność precyzyjnego zadawania pytań, formułowania poleceń, planowania, oceny własnej pracy. Na zakończenie szóstoklasiści grali w przygotowane przez siebie gry i zweryfikowali , czy ich projekty są zgodne z poleceniem, czy zawierają wszystkie niezbędne informacje i czy gry są atrakcyjne.
Małgorzata Molęda
     

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA - podsumowanie    więcej >>>

    


   24. 10. 2018 r. - DZIEŃ PEŁEN ATRAKCJI I NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ!

    Tuż po godzinie ósmej chętni uczniowie wzięli udział w spotkaniu z Teatrem Iluzji Aleksandra Tkacza.

    Spektakl był przygotowany z myślą o dzieciach i młodzieży, a jego forma była dostosowana do poziomu percepcji uczniów, pobudzała aktywność intelektualną uczestników przedstawienia. Oprócz tego spotkanie dało interesujący pogląd na matematykę, fizykę poprzez sztukę iluzji. Uczniowie mieli współudział w rozwiązywaniu zadań, a sztuka iluzji dostarczyła im miłych wrażeń, niezapomnianych przeżyć oraz korzystnie wpłynęła na rozwój ich wyobraźni i logicznego myślenia.

    Tego dnia do naszej szkoły przyjechał również Pan Krzysztof Hejnowicz - ratownik medyczny z Rzeszowa. Spotkanie utrwaliło naszym wychowankom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz miało dać odpowiedź na pytanie: „Powołanie czy pasja? Czy warto zostać ratownikiem medycznym".
Pan ratownik omówił i zademonstrował czynności związane z ratowaniem życia, przekonywał, że każdy z nas może uratować komuś życie i nie należy się obawiać,
że swoim działaniem zaszkodzimy potrzebującemu. Uczniowie poznali również etapy kształcenia oraz specyfikę tego pięknego zawodu.

GALERIA ZDJĘĆ >>>         GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                   M. Molęda


Uroczystość ślubowania klas pierwszych   więcej >>>               ARTYKUŁ >>>               GALERIA ZDJĘĆ >>>               GALERIA ZDJĘĆ >>>    


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY - św. Jana Kantego    więcej >>>            GALERIA ZDJĘĆ >>>


Obchody Dnia Edukacji Narodowej 2018 w naszej szkole        więcej >>>                 GALERIA ZDJĘĆ >>>  

Wycieczka klasy III do Łańcuta i Markowej - "W zamku magnata i w chłopskiej zagrodzie"

    10 października 2018 r. uczniowie kl. III SP udali się na wyprawę, której celem było poznanie życia bogatych rodów magnackich oraz pracowitej codzienności polskiego chłopa. Przykładem przepysznej siedziby magnackiej - w tym przypadku rodów: Lubomirskich i Potockich - jest  położone niedaleko Rzeszowa Muzeum - Zamek w Łańcucie. Zwiedzając bogato wyposażone wnętrza, mogliśmy sobie wyobrazić, jak dawniej żyli "wybrańcy losu". W łańcuckich wnętrzach zachowały się  piękne dzieła sztuki: obrazy, rzeźby oraz stare meble i zabytkowe przedmioty codziennego użytku. Oglądaliśmy również unikatową kolekcję 55 powozów konnych zgromadzonych w zamkowej Powozowni oraz sąsiadujące Stajnie. Spacerowaliśmy też po zasnutym mgłą parku wokół Zamku.
    Piękna słoneczna pogoda powitała uczestników wycieczki w Zagrodzie - Skansenie we wsi Markowa. Muzeum "na świeżym powietrzu" to okazja do poznania życia na wsi, prac polowych, narzędzi rolniczych, sposobów wytwarzania różnych produktów oraz wnętrz chałup - w tym przypadku bogatego kmiecia i tzw. chałupy biedniackiej. Dodatkowymi atrakcjami są: wiatrak - koźlak, kuźnia, olejarnia i niewielkie Muzeum Pożarnictwa oraz inne zabudowania gospodarcze.
    Na zakończenie skorzystaliśmy z możliwości upieczenia kiełbasy. Smaczny posiłek pomogły przygotować jak zwykle niezawodne Mamusie :) 
Już cieszymy się na kolejną klasową wyprawę do... ???

                                     GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                                                                                    H. T.


OD ZIARENKA DO BOCHENKA. WARSZTATY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH W PSTRĄGOWEJ

    Warsztaty „Od ziarenka do bochenka” przybliżyły uczniom proces wypiekania chleba. Dzieci poznały etapy powstawania chleba, od zasiania zboża, do momentu wyjęcia z pieca chlebowego upieczonego bochenka, poznały różne gatunki zbóż i narzędzia wykorzystywane dawniej przy wypiekaniu chleba. Zdobytą wiedzę utrwalili na zajęciach artystycznych.

                                      GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                                                                                     M. Kłos, B. Łyszczek


Druga wyprawa pt. Sto na sto Autorskiego Programu INKA – Zachowanie jak trzeba.  wiecej >>>

30 września 2018 roku Uczniowie klasy czwartej b zainaugurowali realizację Autorskiego Programu INKA – Zachowanie jak trzeba wyprawą do Rzeszowa, gdzie na Rynku świętowano Światowy Dzień Serca. Pierwsza wyprawa dotyczyła wartości: ZDROWIE.  
W czasie nazwanego przedsięwzięcia Uczniowie wzięli udział w następujących inicjatywach organizatorów Światowego Dnia Serca w Rzeszowie
1.     Pomiar poziomu cukru
2.     Pomiar ciśnienia.
3.     Resuscytacja.
4.     Wizyta w karetce pogotowia.
5.     Pogadanka pt. Grzyby jadalne i grzyby trujące.
6.     Degustacja zdrowej żywności: napój, deser.

Zgodnie z tegorocznym hasłem Światowej Federacji Serca Moje Serce – Twoje Serce,  
Uczniowie klasy czwartej b złożyli obietnicę: Obiecuję być bardziej aktywnym, jeść zdrowiej! Moje serce mi za to podziękuje.

koordynatorzy Autorskiego Programu INKA Zachowanie jak trzeba:
mgr Ewa Świder, mgr Beata Śpiewla

Koncert Szkoły Muzycznej YAMAHA
GALERIA >>>

UCZNIOWIE Z KLAS I B i II A  W TEATRZE MASKA
7 września 2018 r. uczniowie klas I b I II a wzięli udział w III edycji projektu realizowanego przez Teatr Maska  w Rzeszowie.
Interaktywny spektakl „GRA” w prosty i atrakcyjny sposób uczy zasad bezpiecznego zachowania się w mieście. Przypomina numery alarmowe oraz do kogo zwrócić się o pomoc w niebezpiecznych sytuacjach, jak przechodzić przez jezdnię i jak bezpiecznie jeździć w grupie rowerzystów – to tylko niektóre z licznych przydatnych informacji i reguł, których nauczyli się mali widzowie.
A wszystko to – dzięki konwencji gry i teatru lalek – w formie zabawy, do której chętnie przyłączały się dzieci.
                                                                                                                            M. Kłos, B. Kwiatkowska  

                       UROCZYSTA  INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 
            3 września 2018 roku spotkaliśmy się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem NMP w Świlczy, by mszą świętą powitać nowy rok szkolny. Tuż po godzinie
9.00 zgromadziliśmy się w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy, gdzie gorąco powitał wszystkich obecnych nowy dyrektor szkoły - dr Grzegorz Patruś. Pan dyrektor przedstawił swego zastępcę - mgr. Sebastiana Szetelę oraz pana mgr. Marcina Czecha, nauczyciela techniki. Powitał ponadto księdza proboszcza mgr. Antoniego Czeraka, który będzie uczył religii. W czasie wystąpienia dyrektor przedstawił zadania Ministerstwa Edukacji Narodowej na bieżący rok szkolny:
            1. 100 rocznica odzyskania niepodległości - wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.
            2. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.
            3. Kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Rozwój doradztwa zawodowego.
            4. Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.
            W nowym roku szkolnym zmianie uległ czas trwania lekcji, od 4 września zajęcia rozpoczynamy od godziny 7.45. Pan dyrektor zaprezentował Kalendarz uroczystości i imprez szkolnych oraz zasady realizacji projektu pt. POPRAWA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH GMINY ŚWILCZA.
            Na zakończenie Pan Patruś życzył uczniom zdrowia, samych sukcesów, a rodzicom satysfakcji i dumy ze swoich pociech, nauczycielom zaś odnalezienia pasji, cierpliwości, mądrości w przekazywaniu wiedzy.                                                                                        GALERIA ZDJĘĆ >>>
oprac. M. Molęda

W Y D A R Z E N I A  2 0 1 7 / 2 0 1 8
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018 oraz pożegnanie Pani Dyrektor, dr inż. Haliny Bober

Pożegnanie klas trzecich gimnazjum

    W ramach programu TalentowiSKO oraz tzw. preorientacji zawodowej „Poznajemy pracę naszych Rodziców” uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy złożyli wizytę w Oddziale Banku Spółdzielczego w Głogowie Małopolskim.

    Uczniowie drugiej klasy należą do najaktywniejszych członków SKO; kilkoro z nich zajęło czołowe miejsca w konkursach SKO. Wychowawca klasy, a jednocześnie opiekun Szkolnej Kasy Oszczędności, ściśle współpracuje z Oddziałem Banu Spółdzielczego. Długo planowana wizyta okazała się „strzałem w dziesiątkę”. Pani Dyrektor Banku przyjęła nas serdecznie i przygotowała kilka niespodzianek. Mogliśmy zobaczyć urządzenie do liczenia banknotów; wielu z nas po raz pierwszy miało okazję zobaczyć banknot o nominale 500 zł z podobizną wielkiego króla – Jana III Sobieskiego. Tato Kuby - Pan Piotr - pokazał nam urządzenie, dzięki któremu można sprawdzić  autentyczność banknotów. W niebieskim świetle zobaczyliśmy tajemnicze znaki, które są widoczne jedynie za pomocą specjalnego testera. Pani Dyrektor zaprosiła nas do swojego gabinetu, gdzie czekał słodki poczęstunek oraz upominki – opaski odblaskowe dla każdego ucznia. Piękną pamiątkę – album poświecony historii Banku Spółdzielczego w Głogowie Małopolskim wraz z dedykacją będziemy eksponować w dokumentacji Szkolnej Kasy Oszczędności. Ta niedaleka wyprawa – Oddział Banku znajduje się w bezpośredniej okolicy szkoły – okazała się ciekawą i pouczającą wycieczką.

H. T.         
GALERIA ZDJĘĆ  >>>

UROCZYSTE PODSUMOWANIE konkursów Szkolnej Kasy Oszczędności
SKO


…JEŚLI KTOŚ MA TALENT, TO CAŁĄ SWOJĄ ENERGIĘ POWINIEN POŚWIĘCAĆ,                            
ABY ROZWIJAĆ GO W SOBIE I WYKORZYSTYWAĆ DLA DOBRA INNYCH… 
                                          

więcej  >>>                                                                          GALERIA ZDJĘĆ >>>


ZAPROSZENIE na wernisaż
zaproszenie >>>>

12 czerwca 2018 r. Dyrekcja, przedstawiciele Rady Pedagogicznej oraz uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w DEBACIE OŚWIATOWEJ
w Domu Strażaka w Świlczy.

więcej  >>>


Wycieczka klas czwartych w Bieszczady
więcej  >>>


FESTIWAL PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŚWILCZY
więcej  >>>


Dzień Dziecka i Dzień Sportu w SP w Świlczy


Wydarzenie „Azymut na talent” – łączymy pasje z nauką
Dnia 18 maja 2018 r. klasy III b i VII wraz z wychowawczyniami; panią B. Łyszczek i M. Rój  uczestniczyły w konferencji edukacyjnej „Azymut na talent” - łączymy pasje z nauką. 
Spotkanie młodych pełnych ciekawości uczniów oraz 40 studentów- wolontariuszy z programu „Projektor” odbyło się w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym
„G2A Arena” w Jasionce. Dwóch prelegentów pasjonatów, Olimpia Jeneczek i Arkadiusz  Nepelski, wprowadziło 250 uczestników w tematykę poszukiwania swojej drogi życiowej, wyboru ścieżki kariery, tworzenia własnego wizerunku w social mediach.
Część teoretyczna była przeplatana ciekawymi ćwiczeniami, zabawami integracyjnymi. Najbardziej podobała się praca w zespołach i zabawa „Zdobądź zaproszenie”.
W II części konferencji uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z fizyki, matematyki, prawa, ekonomii, animacji; a podczas nich doświadczać, eksperymentować, uczyć się i dobrze bawić. Klasa III b żywiołowo angażowała się podczas animacji, zaś VII z zainteresowaniem uczestniczyła w warsztatach z fizyki.
Organizatorzy koordynujący wydarzenie dołożyli wszelkich starań, aby pokazać naukę w sposób interesujący i nieoczywisty i obudzić w uczestnikach konferencji chęć łączenia pasji z nauką. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
Bożena Łyszczek
GALERIA ZDJĘĆ >>>     

Wycieczka klasy II do Trzcinicy k/Jasła - zwiedzanie Skansenu Archeologicznego KARPACKA TROJA
30 maja 2018 r. uczniowie kl. II SP zwiedzali Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony w Trzcinicy koło Jasła.  Miejsce, w którym powstał Skansen należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach rękodzielniczych "Zabawkarstwo". Zabawki przed wiekami wyglądały inaczej niż dzisiaj. Podczas warsztatów dzieci zobaczyli, w jaki sposób wykonać lalkę z kawałka lnu, zrobić jej włosy ze sznurka, a oczy z glinianych paciorków. Z kawałka patyka i suchej trawy można wyczarować konika lub pieska,
a z pasków drewna związać laleczkę. Warsztaty w twórczy sposób wspomagały rozwijanie dziecięcej wyobraźni i zaproponowały ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Wiedzę uczniów na temat KARPACKIEJ TROI uzupełnił oglądany film edukcyjny o historii tego szczególnego miejsca. W wycieczce brały udział także Mamusie uczniów zainteresowane poznawaniem dziejów południowo-wschodniej części Polski. 

H. T.  
GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                                       

24 maja odbyła się gimnazjada w piłce nożnej na orliku w Rudnej Wielkiej. Nasza drużyna zajęła w turnieju III miejsce.
W meczu o wejście do finału przegrała z późniejszym zwycięzcą - drużyną z Trzciany 3:4. W meczu o III miejsce pokonujemy drużynę z Bratkowic 2:1.
Dodatkowo królem strzelców został Krzysiek Chłopek.
Skład drużyny
:

Fura Paweł, Kaszuba Sebastian, Kwaśny Adrian, Ząbczyk Dominik, Rykiel Wojciech, Chłopek Krzysztof, Berłowski Eryk, Ślączka Wojciech, Leś Marcin. GRATULUJEMY!!!
Opiekun: Maciej Biliński

23 maja uczniowie klas czwartych i piątych  wyruszyli do kina Zorza w Rzeszowie, gdzie mieli okazję obejrzeć imponujący musical przygotowany przez Teatr
Muzyczny FORTE z Wrocławia. Opiekę nad wychowankami sprawowali: I. Bajek, M. Molęda, S. Szetela, M. Biliński.
    „Opowieść o Lwie, czarownicy i starej szafie” to historia rodzeństwa, które przez zaczarowaną szafę trafia do magicznej krainy zamieszkanej przez fauny, mówiące zwierzęta i mityczne bestie. Niewątpliwie  walorem musicalu są precyzyjnie i umiejętnie ukazane wartości dydaktyczne, spójnie realizowana kompozycja oraz zaskakujące efektami multimedialnymi fragmenty filmów w towarzystwie świetnie skomponowanych i doskonale zaśpiewanych na żywo piosenek.       POLECAMY!

Uczniowie klas czwartych i piątych

PLAKAT


Dzień Promocji Zdrowia w Szkole Podstawowej w Świlczy
więcej  >>>                                                                                                                         GALERIA ZDJĘĆ >>>

Upamiętnienie w Świlczy 73. rocznicy śmierci por. Wiktora Błażewskiego "Orlika" (1923-1945)

Po raz drugi nasza szkoła udała się na mecz ekstraklasy - tym razem do Krakowa. Mecz kolejki Wisła Kraków - Lech Poznań
Wesoły autobus odjechał spod naszej szkoły w niedziele 13.05 2018 o godzinie 14.
W Krakowie stawiamy się o godz. 17 w zorganizowanej 45 osobowej grupie; gotowej do głośnego dopingu. Po emocjonujacym meczu (1:1)
i wspaniałej oprawie kibicowskiej udajemy się w droge powrotną, oczywiście zbaczając ku uciesze wszystkich do McDonalda. Pod szkołą meldujemy się o północy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i już nie możemy się doczekać następnego razu. Dziekujemy za organizację 
i opiekę panu dyrektorowi Grzegorzowi Patrusiowi i panu Maćkowi Bilińskiemu. DO NASTEPNEGO RAZU!!!!
GALERIA ZDJĘĆ  >>>

Innowacyjny niemiecki!
więcej  >>>                                                                                                                         GALERIA ZDJĘĆ >>>

6 maja 2018 r. liczna grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w II  BIEGU ULICAMI ŚWILCZY  im. TADEUSZA KIRCHNERA
więcej >>>                                                                                                          GALERIA ZDJĘĆ >>> 

      


UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA TRZECIEGO MAJA


22 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku.

GALERIA ZDJĘĆ >>>

M. Kłos, E. Trzyna

Koncert Szkoły Muzycznej YAMAHA

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018

APEL KATYŃSKI 2018

Plakat z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
6 marca uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w "lekcji przyrody na żywo", której tym razem tematem były stawonogi. Uczniowie posłuchali ciekawych opowieści  o afrykańskim krocionogu olbrzymim, raku marmurkowym, skorpionie i ptasznikach. Lekcje ciekawie poprowadził biolog z Krakowa - pan Dawid.
Zajęcia zostały zorganizowane przez panią Elżbietę Trzynę - nauczyciela biologii i przyrody.
GALERIA ZDJĘĆ >>>

Uczniowie z klas III w Radiu Rzeszów

W poniedziałek 19 lutego 2018 r. o godzinie 10:00 w Radiu Rzeszów odbyła się audycja na żywo w Tu i Teraz z udziałem uczniów: Dominiki Benc, Piotra Zawiślaka, Antoniego Jarembskiego z klasy III a SP i Adriana Depy z klasy III a gimnazjum oraz pani Katarzyny Bukały – koordynatorki programu z Fundacji na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL.
Uczniowie opowiadali o zajęciach dodatkowych realizowanych w szkole w ramach projektu Z FUNDACJĄ PZU PO LEKCJACH ZAJĘCIA DODATKOWE MEGA ROZWOJOWE.
Celem tych zajęć jest rozwój zdolności, aktywności, ciekawości świata oraz  kreatywności i pasji uczniów.

Małgorzata Kłos     
   

Patriotyzm na co dzień? Co dla mnie oznacza bycie patriotą?

więcej  >>>


Kot
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota, obchodzonego 17 lutego, zapraszamy do GALERII MIAU MIAU. Galeria powstała w oparciu o nadesłane zdjęcia Kotów, Kotków i Koteczków naszych uczniów oraz pracowników szkoły. Za przekazane fotografie dziękujemy Uczniom, a także Ich Rodzicom za pomoc w wysłaniu zdjęć
- Emilce Zmysło z kl. I a (ZUZIA)
- z kl. I b: Annie Grabiec (PYSIA), Krzysztofowi Czachowi (TOSIU), Kindze Mikols (RÓŻA), Patrykowi Kurjańskiemu (KLARA I FELIKS), Karolowi Czyrnikowi (KITKA i KICIUŚ), Franciszkowi Kokoszce (BEHEMOT), Julii Litwin (PUMA), Maksymilianowi Wiszowi (FRANEK), Michałowi Trali (KRYSTYNA), Igorowi Lachcikowi (DAISY), Mateuszowi Wosiowi (KICIA), Dawidowi Stawarzowi (MRUCZEK), Julii Kokoszce i Adrianowi Kokoszce z kl. IV b (SOPHIA) 
- z kl II: Anecie Pruś (FILKA z FELCIĄ i FILKIEM), Szymonowi Ruszała (PUMA)
- z kl. III a: Krystianowi Majce (FIONEK), Aleksandrze Kokoszce (KICIA KOCIA), Antoniemu Jarembskiemu (ZŁOTEK), Magdalenie Bułas i Gabrieli Bułas z kl. II G (JASIEK) 
- Amelii Komórek z kl. IV a (HANS, RÓŻYCZKA i PUSHEEN)
-
z kl. V b: Maciejowi Niziołkowi  (PUMA, ELZA, RUDY i MRUCZEK), Michałowi Sidorowi (MILUŚ i KIARA)
- Weronice Trzynie z kl. II G (BELLA i PUSZEK)
oraz Paniom: Iwonie Bajek (MOMO), Małgorzecie Kłos (KLARA), Małgorzacie Molędzie (BISZKOPT i ZUZA), Annie Sidor (MILUŚ i KIARA), Halinie Tarańskiej (LEON)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE II
Pod koniec stycznia uczniowie klasy II SP z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka przygotowali uroczystość, na którą zaprosili Ukochanych Seniorów rodzin.
Jako część artystyczną wystawili przedstawienie o tematyce jasełkowej "KOLĘDNICY - WĘDROWNICY".
Chórek aniołków wykonywał kolędy. Część kolęd zagrali klasowi muzycy - Fabian Pęcherek na skrzypcach i Jakub Czajowski na keyboardzie. Niektóre utwory wykonali soliści. Na finał zaśpiewano idąc w barwnym korowodzie pastorałkę "Gore gwiazda". Nie zabrakło wierszy o Babciach i Dziadkach oraz konkursu ze znajomości polskich kolęd. Wraz z bukietem życzeń Babcie i Dziadkowie otrzymali wykonane przez wnuczki i wnuczków ozdobne obrazki z sercem i rymowanką.
Niezastąpione mamusie przygotowały słodkie przysmaki. Wcześniej pracowały nad kostiumami swoich pociech. Pomogły też wychowawczyni przepięknie udekorować salę. Swój udział miał również tatuś, który zbił z drewna żłóbek. Ten wieczór w szkolnej stołówce będziemy długo pamiętać...
H. T.    
Babcia

W styczniu 2018 r. w Szkole Podstawowej w Świlczy uczniowie klas I a i I b uczestniczyli w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zgodnie
z harmonogramem zajęć dzieci zostały zapoznane ze znakami drogowymi obowiązującymi w ruchu pieszym, z rodzajami sygnałów sygnalizacji świetlnej, poznały środki transportu publicznego oraz zasady bezpiecznego zachowania się na przystankach komunikacji publicznej oraz podczas spacerów i podróżowania. Wszyscy uczestnicy spotkania pouczeni zostali o konieczności korzystania z przejść dla pieszych przy przechodzeniu przez jezdnię, zakazie wchodzenia na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd oraz o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą wbieganie na jezdnię; o tym, aby nie zatrzymywać się na przejściu bez uzasadnionej potrzeby. Ponadto dzieci poinformowane zostały o konieczności używania elementów odblaskowych po zmroku, a na przykładzie opaski odblaskowej przekonały się jakie właściwości taka opaska posiada oraz co powoduje, iż poprawia widoczność na drodze. WORD w Rzeszowie, w ramach współdziałania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, udostępnił uczestnikom zajęć Mini Miasteczko Ruchu Drogowego, a także zaprezentowany został film edukacyjny pn. „Bezpieczna droga
z radami Spongeboba
”.
Na zakończenie wszyscy otrzymali materiały dydaktyczne w postaci opasek odblaskowych samozaciskowych z algorytmem udzielania pierwszej pomocy
przedmedycznej, które będą wykorzystywane do poprawy widoczności podczas spacerów i powrotów do domu po zmroku. 
Dziękujemy Państwu Joannie i Sebastianowi Tralom  - Rodzicom ucznia z kl. I b - za zorganizowanie warsztatów dla uczniów klas pierwszych.
L. Woźniak   

PRZEDSTAWIENIE "KOLĘDNICY - WĘDROWNICY"
Uczniowie klasy II SP przygotowali przedstawienie o tematyce jasełkowej "KOLĘDNICY - WĘDROWNICY", wykorzystując bożonarodzeniowe wiersze i inscenizacje pochodzące z podręczników LOKOMOTYWA /utwory Ewy Stadtmüller/. 25 stycznia uczniowie zaprezentowali scenki swoim młodszym koleżankom i kolegom z klas pierwszych. Fabian Pęcherek uświetnił występ kolędami zagranymi na skrzypcachInscenizacja ta będzie również włączona w część artystyczną spotkania z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w klasie drugiej.
GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                             
 H. T.     

W czasie 26 Finału WOŚP firma kosmetyczna Avon przygotowała duży asortyment kosmetyków oraz związanych z nimi produktów. Również odbyły się pokazy makijażu z użyciem firmowych kosmetyków.  
L. Woźniak   

Podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej w Świlczy zostały przeprowadzone warsztaty i konkurs z udzielania pierwszej pomocy. Organizatorzy  czuwali nad sprawnym przebiegiem konkursu z pierwszej pomocy. Uczniowie w trakcie zabawy uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. Wykorzystano materiały dydaktyczne i upominki dla dzieci przygotowane przez Fundację WOŚP.
W efekcie uczniowie już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania
w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Na zakończenie uczestnicy zajęć z pierwszej pomocy uczniowie klas I - III, w tym zuchy praktycznie wykonywały poznane działania ratownicze. Za poprawne wykonanie powierzonych zadań uczestnicy konkursu otrzymali upominki WOŚP.
  
L. Woźniak   

W dniu 14 stycznia 2018 r. wszyscy Uczestnicy uroczystości w ramach 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej w Świlczy mieli możliwość dokonania wpisu do kroniki szkolnej. Dziękujemy mamie Julii Kokoszki z klasy I b  za sprawowanie opieki nad kroniką szkolną w dniu uroczystości. 
Zuchy i harcerze za aktywny udział w 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymały pamiątkową książkę.
GALERIA ZDJĘĆ >>>
L. Woźniak      

WYSTĘP ZESPOŁU TANECZNEGO "MAŁA ŚWILCZA" w ramach szkolnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole zespół taneczny  "Mała Świlcza"zaprezentował cztery tańce, każdy w innym stylu.
Grupa najmłodsza klasy I w czerwonych kapturkach i pelerynkach zatańczyły scenki do znanej piosenki "Czerwony Kapturek". Najmłodsi uwielbiają utwór muzyczny "Elsa", dlatego też z ochotą przedstawili układ taneczny w morskich barwach.
Średnia grupa taneczna klasy II i III zaprezentowały mix taneczny do utworu "El mismo sol" a czerwone spódniczki z falbanami oraz kwiaty we włosach dodawały tancerkom uroku.
Najstarsza grupa taneczna to młodzież z klasy IV, V, VI, VII, która zaprezentowała się w stylu disco do piosenki Shakiry w czarno-żółtych odcieniach.
    Zespół rozwija się i przygotowuje  układy taneczne do kolejnych występów. Z zespołem współpracuje pani Dorota Siewierska, a całość koordynuje pani Bożena Łyszczek.
B. Łyszczek            
GALERIA ZDJĘĆ >>>

Również uczniowie klasy 1 a wyrazili swoją  milość  i wdzieczność  w wierszach i piosenkach dla Babć i Dziadków. Dzieci zaprezentowały się też w trzech tańcach zespołu tanecznego "Mała Świlcza" prowadzonego przez panią Bożenę Łyszczek.
GALERIA ZDJĘĆ >>>
B. Kwiatkowska  

W Szkole Podstawowej w Świlczy zapraszanie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji Ich Święta jest tradycją na stale wpisaną w repertuar imprez szkolnych.
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. 
Dnia 14 stycznia 2018 r. w czasie uroczystości szkolnej 26. Finału WOŚP klas I b wystąpiła z repertuarem na Dzień Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki okolicznościowe związane z tym Świętem. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Na koniec uroczystości w klasie dzieci obdarowały swoich ukochanych Gości upominkami własnoręcznie przygotowanymi. Były to laurki ze zdjęciem swojej wnuczki lub wnuczka oraz tabliczką czekolady. Dzieci poprzez wiersze, piosenkę i taniec mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. 
Za udział dziękuję Rodzicom i Dziadkom: 
1. Anny Grabiec
2. Emilii Kuli
3. Julii Kokoszka
4. Kingi Miklos
5. Julii Litwin
6. Igora Lachcika.
7. Wiktorii Tokarz.
 GALERIA ZDJĘĆ >>> 
L. Woźniak     

Pozostając w atmosferze świątecznej klasa II SP wystąpiła z inscenizowaną pastorałką "Gore gwiazda Jezusowi" z repertuaru "Arki Noego". Trzy kolędy wykonał na skrzypcach uzdolniony uczeń - Fabian Pęcherek. Zaś muzykalny Jakub Czajowski zaśpiewał kolejne kolędy akompaniując sobie na keyboardzie. Z Jakubem wystąpiła solistka - Aleksandra Tront oraz chórek aniołków.
GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                              
H. T. 

Dnia 14 stycznia 2018 r. w ramach 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej w Świlczy odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek
w wykonaniu 5. Gromady Zuchowej - "Poszukiwacze Skarbów".
Koncert obejmował 10 kolęd i pastorałek. Przygotowano też śpiewniki dla uczestników kolędowania. Pastorałkę - "Od serca do ucha" zaśpiewała Laura Litwa - uczennica z klasy III a. Wszystkim zuchom, którzy wzięli udział we wspólnym kolędowaniu, gratulujemy odwagi i talentu. Również podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników wspólnego kolędowania.  
L. Woźniak     
GALERIA ZDJĘĆ >>>

Występ zespołu tanecznego ZŁOTE NUTKI oraz Jasełka przygotowane przez uczniów z klasy III a w ramach 26 Finału Wielkiej  Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Małgorzata Kłos 
GALERIA ZDJĘĆ >>>

26. Finał WOŚP już za nami!
więcej  >>>
GALERIA ZDJĘĆ >>>

Spotkanie z WNUCZKĄ Stanisława Wyspiańskiego, Panią Dorotą Wyspiańską –Zapędowską 7 XII 2017 roku.
więcej >>>
GALERIA ZDJĘĆ >>> 

WYSTAWA PRAC BOŻONARODZENIOWYCH 
Od 20 grudnia 2017 roku w holu Naszej Szkoły jest prezentowana wystawa prac o tematyce  bożonarodzeniowej. Prace plastyczne wykonali Uczniowie z klas IV-VII szkoły podstawowej i III gimnazjum na lekcjach plastyki.
Dzięki zaangażowaniu Uczniów powstały piękne i niepowtarzalne ozdoby świąteczne, które wprowadziły całą społeczność szkolną w radosny nastrój ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.
                                                                                                                   Iwona BajekZ niemieckim w drogę                

W październiku br. dwóch uczniów z kl. II a gim. wzięło udział w ogólnopolskim konkursie „Erlebnisreise mit Deutsch” (Z niemieckim w drogę). Konkurs organizował Goethe Institut, a jego celem była promocja nauki języka niemieckiego. Uczniowie stworzyli projekt w języku niemieckim, dzięki któremu szkoła otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych do nauki języka niemieckiego (gry językowe, grafiki, plakaty, karty pracy), który z pewnością wykorzystywany będzie do nauki w szkole.

                Laureatom serdecznie gratuluję!

Opiekun projektu - Bernadeta Nykiel
GALERIA ZDJĘĆ >>> 


Artystyczne warsztaty „Kartka świąteczna”
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dnia 24 listopada klasa III b i VI  wraz z wolontariuszką Teresą Matułą z programu „Projektor - wolontariat studencki” oraz wychowawcą, panią Bożeną Łyszczek, wzięła udział w warsztatach artystycznych. Chętni uczniowie ze zdolnościami plastycznymi wykonali przepiękne kartki świąteczne, które opatrzone przez logo szkoły zostaną wysłane do różnych instytucji współpracujących z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości. Nasza szkoła od wielu lat bierze udział w tym społecznym programie.
                                                                                    Bożena Łyszczek

GALERIA ZDJĘĆ >>> GALERIA ZDJĘĆ >>> 


Wycieczka do Zamku w Łańcucie podróżą w świat piękna i harmonii

    W środę, 8 listopada 2017 r. uczniowie klas 3 pod opieką wychowawczyń, pani Małgorzaty Kłos i pani Bożeny Łyszczek podziwiali piękne, zabytkowe wnętrza dawnej rezydencji magnackiej oraz liczne dzieła sztuki, począwszy od obrazów i rzeźb aż po przedmioty użytkowe. Szczególną uwagę uczniów zwróciła Sala Balowa i pomieszczenia związane z życiem codziennym, np. dawna łazienka czy pokoje dla służby. Nie mniejszy podziw budziły także wozownia, oranżeria, storczykarnia oraz zamkowe ogrody.

                                                                                                                                       GALERIA ZDJĘĆ >>>                         
                                                                                                        Małgorzata Kłos


PASOWANIE NA UCZNIA 2017

PASOWANIE


KULTURA DOSTĘPNA” 

        26 października klasy IV odwiedziły MUZEUM-ZAMEK W ŁAŃCUCIE. Wyjazd zorganizowały wychowawczynie w ramach akcji „KULTURA DOSTĘPNA”
dla dzieci i młodzieży. Czwartoklasiści zwiedzili zamek, stajnię, wozownię oraz storczykarnię. Po trzygodzinnym - niezwykle interesującym i bogatym w opowieści pań przewodniczek - spacerze zainteresowni uczniowie kupili pamiątki oraz sadzonki storczyków. Z wypiekami na twarzach, zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do swojej miejscowości.

I. Bajek, M. Molęda
    GALERIA ZDJĘĆ >>>


WYCIECZKA klasy II  do Rzeszowa

Uczniowie klasy II SP poznali atrakcje turystyczne pobliskiego miasta wojewódzkiego. Zwiedzali Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie
z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami.
Przeszli również liczącą 396 m Podziemną Trasę Turystyczną "Rzeszowskie piwnice".

                                                                                    H. T.
                                                                                                GALERIA ZDJĘĆ >>>

3 października 2017 r. uczniowie kl. III a i III b EW spędzili dzień pełen wrażeń
w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja położonym w Trzcinicy, w południowo-wschodniej części Polski.  Miejsce w którym powstał Skansen należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.

                                                                            Małgorzata Kłos
                                                                                                GALERIA ZDJĘĆ >>>


We wrześniu klasy 4 wybrały się na wycieczkę do Muzeum Militariów i Techniki w Rzeszowie. W czasie dwugodzinnego zwiedzania uczniowie z uwagą
i zaciekawieniem oglądali wspaniałe eksponaty z czasów wojny oraz ,,cuda" techniki. Ta wyprawa na długo pozostanie w ich pamięci!

Małgorzata Molęda, Iwona Bajek
                                                                                                                                                                                    GALERIA ZDJĘĆ >>>

DEN


ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA TYCH, KTÓRZY WALCZYLI O NASZĄ NIEPODLEGŁOŚĆ....
W ramach zajęć do dyspozycji wychowawcy uczniowie klas IV udali się na cmentarz parafialny w Świlczy. Odwiedzili GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, pomodlili się i zapalili znicze na pamiątkę bohaterskich czynów obrońców niepodległości.                                           
 I. Bajek, M. Molęda

GALERIA ZDJĘĆ >>>


NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO NIE MUSI BYĆ NUDNA!

Po zajęciach z cyklu "Jesteśmy częścią kosmosu” uczniowie klasy Vb przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego. Pracowali w zespołach, a ich zadaniem było wykonanie makiety pałacu Posejdona. Piątoklasiści stanęli na wysokości zadania i stworzyli prawdziwe dzieła sztuki! W swoich pracach wykorzystali różnorodne materiały: nici, koraliki, muszelki, bibułę, piasek, kamienie, brokat. Wszystkie makiety  zostały pozytywnie ocenione, a uczniowie podzielili się swoimi uwagami na temat realizacji projektu, trudności, wkładu pracy i radości z tworzenia w grupie. Efekty pracy uczniów można podziwiać w szkolnej Galerii u Jana.

                                                                                                                  W imieniu uczniów, zaprasza Małgorzata Molęda
GALERIA ZDJĘĆ >>>


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018


W Y D A R Z E N I A  2 0 1 6 / 2 0 1 7

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017


POŻEGNANIE KLAS III GIMNAZJUM
GIMNAZJUM2017


więcej >>>


WYCIECZKA kl. I do Muzeum Lalek w Pilźnie i Filii Muzeum w Lipinach


7 czerwca 2017 r. odbył się SZKOLNY FESTIWAL PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH.
Gimnazjaliści z klas drugich zaprezentowali przed komisją 10 prac projektowych z wielu dziedzin nauki.
Poznaliśmy między innymi podobieństwa i różnice między brytyjskim, angielskim i amerykańskim jezykiem angielskim, subkultury młodzieżowe, fale elektromagnetyczne, podporę Asseco Resovii - Krzysztofa Ignaczaka, zasady zdrowego odżywiania, wolne oprogramowanie. Z zaciekawieniem wzięliśmy też udział w niezwykłych pokazach
z chemii na temat energii reakcji chemicznych.
 Wszystkie projekty zostały wysoko ocenione, bo wzbogaciły naszą wiedzę i dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.

                                                                                      Koordynator projektów edukacyjnych - Małgorzata Molęda


Wyjazd klas trzecich SP na przedstawienie „Kubuś i Przyjaciele” z udziałem Amelii Komórek z klasy III a.

Wycieczka klas drugich do Wieliczki


DZIEŃ DZIECKA - DZIEŃ SPORTU


Wycieczka klasy II a do Uniwersyteckiej Składnicy Materiałów Archeologicznych
więcej >>>


Trening pokazowy fitness z elementami karate z sześciokrotną Mistrzynią Świata, Panią Martą Niewczas.
więcej >>>


zobacz film >>>     /.mp4/


Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego MajaTRZYMAJ FORMĘ 2017
więcej >>>                foto >>>


PIKNIK NAUKOWY

Od lewej: Dawid Adamczyk - członek zespołu PROJEKTOR Wolontariat Studencki, Wioletta Pępek - Regionalny Koordynator Programu - województwo podkarpackie, Lidia Śmigiel - Ambasador Programu PROJEKTOR, Bożena Łyszczek - Szkolny Koordynator Programu PROJEKTOR, Kamil Wrzos - Dyrektor Programu, Wicedyrektor ZS w Świlczy Grzegorz Patruś
wiecej >>> 


Spotkanie z podróżnikiem - TAJLANDIA


Z wizytą w regionalnym oddziale Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie - kl. IV a

Wycieczka klasy IV a w ramach Dni Otwartych NBP…

Klasa IV a wybrała się w kwietniu z nauczycielem matematyki, p. B. Śpiewlą i wychowawczynią, p. Beatą Kwiatkowsą do Rzeszowa - ich celem był regionalny oddział NBP. Uczniowie zobaczyli wystawę zabytkowych maszyn liczących z pokazami liczenia, wystawy numizmatyczne „Ze zbiorów jasielskich numizmatyków”, „25 lat Diecezji Rzeszowskiej na medalach i numizmatach” oraz wystawę filatelistyczne. Zapoznali się z terminologią bankową, zabezpieczeniami banknotów, sposobami przechowywania rezerw pieniężnych. Zobaczyli również nowy banknot 500 zł. To była ciekawa „lekcja matematyki”.APEL KATYŃSKI

Harcerska Droga Krzyżowa 2017 r. 
Dnia 31 marca bieżącego roku po raz pierwszy Zuchy, Harcerze, z Rzeszowa i Świlczy wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanej Drodze Krzyżowej. 

W Drodze Krzyżowej wzięło udział 18 zuchów i 6 młodszych harcerzy. W uroczystości uczestniczyło 16 rodziców. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był ks. Kapelan Wojciech Środoń. Drogę Krzyżową rozpoczęto apelem przy Kościele Garnizonowym ul . Reformacka  i złożeniem kwiatów przy grobie gen. Maczka. 
Trasa wędrówki wynosiła ok. 15 km i biegła od Placu Farnego, aż do kaplicy na wzgórzu Magdalence. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz.19:00 krótkim apelem, po którym wszyscy wyruszyli
w drogę. 
Wędrówka co jakiś czas przerywana była modlitwą na kolejnej stacji. W Słocinie koło kościoła   zakończyły trasę rozradowane zuchy,
a w dalszą drogę poszli Piotr Styka - zuch z klasy III a wraz z rodzicami i przyboczna gromady zuchowej - Kamila Woźniak.
Cel pielgrzymki "15 stację" osiągnięto ok. godziny 23:15. W kaplicy ksiądz kapelan Wojciech Środoń odprawił mszę podsumowującą kilkugodzinne zmagania. Około północy wszyscy rozeszli się w drogę powrotną do domów.  Podziękowania dla p. Jerzego Pałka za fotografowanie w/ w wydarzenia. 
  

Współorganizatorzy:  
dh pwd Lucyna Woźniak
         wicedyrektor Grzegorz Patruś        


"Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej - "Rykowisko" 2017 r. 
Niezliczona ilość wrażeń czekała nas podczas pierwszego Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej" Rykowisko" 2017. Do rywalizacji przystąpiło 8 zespołów z 7 Drużyn
z Drużyn z Hufca ZHP - Rzeszów. 
Konkurs podzielony był na 3 kategorie wiekowe: Zuchy i Harcerze. Jury w składzie: phm Kamil Sznajder, hm. Małgorzata Jarosińska oraz pwd Dariusz Mróz wybrało zwycięzców. 5. Gromada - "Poszukiwacze Skarbów" ze Świlczy zajęła I miejsce w kategorii gromady zuchowe. Zuchy śpiewały piosenkę pt. "Bycie Zuchem"
i "Zuch jest dzielny". W festiwalu z naszej gromady wzięło udział 28 zuchenek. Dziękujmy wszystkim zuchenkom za wspaniały występ, który wszystkim bardzo się podobał.  
Dziękujmy mamom: p. Ewie Bąk - Litwa, p. Jadwidze Ziaja, p. Małgorzacie Wisz, p. Kindze Kus, p. Annie Kiebała. za pomoc i opiekę nad dziećmi w czasie festiwalu. 
Dziewczynki otrzymują sprawność zuchową - "śpiewak".
Czuj Zuchy!

Współorganizatorzy:  
dh pwd Lucyna Woźniak
                                        wicedyrektor Grzegorz Patruś          
                                 


Wspólne powitanie wiosny!
więcej >>>              foto >>>    
 


OGÓLNOSZKOLNA DEBATA OKSFORDZKA
Sprawozdanie z realizacji pierwszego zadania w konkursie „Szkoła dobrego wychowania”

więcej >>>              foto >>>         


22 marca 2017 roku odbyła XIV  edycja GMINNEGO KONKURSU SZTUKI RECYTATORSKIEJ Gimnazjalne spotkania z poezją, temat: I Ty zakwitniesz wiosną
więcej >>>

PIELGRZYMKA GIMNAZJALISTÓW
30 marca uczniowie klas III gimnazjum pod opieką ks. T. Kawalca oraz wycowawców: p. M.Molędy  i p. S. Szeteli zwiedzili miejsce pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
- były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.
31 marca odwiedzili najważniejsze miejsce kultu maryjnego, Sanktuarium Zakonu Paulinów w Częstochowie na Jasnej Górze. Wzięli udział we mszy świete , odprawionej
w intencji powodzenia na egzaminach gimnazjalnych oraz wyboru właściwej drogi życiowej. W drodze powrotnej zatrzymali się w stolicy kultu
Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Zwiedzili również Sanktuaruim Świętego Jana Pawła II.
foto >>>
Podczas obchodów DNIA WIOSNY miał miejsce finał programu TalentowiSKO. W ramach realizacji zadań tego ogólnopolskiego programu Banków Spółdzielczych 
uczniowie klasy I SP wraz z opiekunem SKO
przygotowali i wystawili przedstawienie "Spotkanie z dwunastoma Miesiącami" na podstawie baśni J. Porazińskiej. Zakończenie baśni zostało opracowane tak, aby nauka płynąca z utworu zachęcała wszystkich uczniów do oszczędzania i mądrego gospodarowania pieniędzmi.

Natomiast uczniowie klasy IV a z wychowawczynią, panią Beata Kwiatkowską, przedstawili humorystyczne scenki pt. "Czy warto oszczędzać?".
Dowiedielismy się z nich, co warto oszczędzać, a czego nie należy ;)

basn  talent     

OBCHODY DNIA WIOSNY - "Mam talent!"
wiosna

Gady
16 marca w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w lekcji przyrody na żywo, której tematem były gady.Uczniowie posłuchali ciekawych opowieści
o gadach, mogli zobaczyć z bliska gekona orzęsionego, jaszczurkę perłową, boa dusiciela, 2 węże zbożowe i pytona siatkowego. Odważniejsi mieli możliwość dotknąć, a nawet zrobić sobie zdjęcie z wybranymi okazami. Lekcję bardzo ciekawie poprowadził herpetolog z Krakowa, pan Dawid.
Zajęcia zostały zorganizowane przez panią Elżbietę Trzyna - nauczyciela biologii i przyrody.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Spotkanie z siatkarzami Asseco Resovii Rzeszów

więcej >>>


Uczniowie klasy II a z wizytą w przedszkolu w Świlczy

SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE SZKOLNE - 16 lutego 2017 r.


FERIE ZIMOWE od 16 I 2017 r. do 20 I 2017 r. w Zespole Szkół w Świlczy - PODSUMOWANIE
więcej >>>

Dokumentacja - fotografie: Wiktoria Janaś, Ola Janiszewska, Patycja Ziemińska, Eryk Berłowski, Krzysztof Chłopek

WIGILIA W SKANSENIE

    Uczniowie klas I i II gimnazjum w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie wzięli udział w warsztatach  „Wokół świątecznego stołu – wigilia w skansenie”.  Podczas zajęć uczniowie poznali wigilijne zwyczaje panujące u Lasowiaków. Wykonali wyjątkowe ozdoby świąteczne – jeżyki, światy, łańcuchy ze słomy i bibuły oraz inne tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe.  Wspólnie przyrządzili trzy tradycyjne potrawy, a następnie złożyli sobie życzenia i zasiedli do stołu. 

                                                                                                                                 Małgorzata Kłos, Małgorzata Kmicikiewicz, Elżbieta Trzyna


SZKOLNY OPŁATEK 2016 r.
Tradycją naszej szkoły stały się wigilie klasowe. W tym roku  uczniowie wraz z wychowawcami zebrali się na klasowych spotkaniach opłatkowych w środę - 21 grudnia. Po tradycyjnym przełamaniu się opłatkiem i serdecznych życzeniach był czas na wspólny posiłek przygotowany przez uczniów oraz ich rodziców. Ten szczególny czas dopełniał śpiew kolęd i pastorałek. Miłymi gośćmi okazali się kolędnicy - uczniowie klasy III a wraz z wych. Lucyną Woźniak
i p. katechetką Agnieszką Dynak, którzy dodatkowo uatrakcyjnili to niezwykłe wydarzenie w naszej szkole wystawieniem jasełek. Swoje prezentacje kolęd i pastorałek przygotowały też wszystkie młodsze klasy....


SZKOLNY OPŁATEK - 22 grudnia 2016 r.

MIKOŁAJKOWY BIWAK ZUCHÓW - Świlcza 2-3 grudnia 2016 r.

Świętowaliśmy 170 rocznicę  urodzin i 100 rocznicę śmierci Noblisty, Henryka Sienkiewicza!

16 listopada 2016 roku happeningiem uczciliśmy 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci Noblisty, Henryka Sienkiewicza. Dwie klasy: czwarta A i trzecia B gimnazjum najpier wysłuchały krótkiegowykładu przypominającego sylwetkę Wielkiego Pisarza i Wspaniałego Patrioty, a potem śpiewaliśmy pieśń pt. Mały Rycerz
z choreografią na korytarzach szkoły podczas trwających lekcji. Następnie pukaliśmydo klas i przypominaliśmy o dwóch ważnych rocznicach dotyczących życia Henryka Sienkiewicza. Zaraz potem prosiliśmy uczniów odwiedzanych w danej sali lekcyjnej o brawa dla Mistrza Pióra.

Dziękujemy, Panie Henryku, za dar Pana Życia! Dziękujemy!

Uczniowie klasy czwartej A i trzeciej B gimnazjum Zespołu Szkół w Świlczy wraz z polonistką, mgr Ewą ŚwiderHistoria Kreta Horacego

30 listopada 2016 roku uczniowie klasy 2 a pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Kłos przygotowali krótką inscenizację przedstawienia 
o tematyce jesiennej pt. "W ogrodzie”. ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA - Bratkowice 22 X 2016 r.


fot. J . Pałka


Szkolne Koło Caritas z Zespołu Szkół w Świlczy w Instytucie Teologiczno – Pastoralnym w Rzeszowie
więcej >>>

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
połączone z otwarciem hali sportowej przy Zespole Szkół w Świlczy i obchodami
140-lecia szkoły
- cz.1
fot. Z. Lis
UROCZYSTE OTWARCIE HALI SPORTOWEJ
przy Zespole Szkół w Świlczy i obchody 140-lecia szkoły
- cz.2
fot. Z. Lis
UROCZYSTE OTWARCIE HALI SPORTOWEJ
przy Zespole Szkół w Świlczy i obchody 140-lecia szkoły
- cz.3

Pokaz "Historia szkoły w obrazach" (plik .ppsx - 45 MB)
pobierz >>>


PASOWANIE NA UCZNIA 2016
OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

POKAZY TENISA STOŁOWEGO


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

W Y D A R Z E N I A  2 0 1 5 / 2 0 1 6

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016


POŻEGNANIE KLAS TRZECICH GIMNAZJUM

23 czerwca 2016 r.


POŻEGNANIE EDUKACJI WCZESNOSZKONLEJ

22 czerwca 2016 r.


CHORĄGWIANY FESTIWAL PIOSENKI ZUCHOWEJ "SŁONECZKO"

18 czerwca 2016 r.


DZIEŃ SPORTU I DZIEŃ DZIECKA 2016


WYCIECZKA KLAS II DO KRYNICY-ZDROJU


SZKOLNE KOŁO CARITAS W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

WOLONTARIAT

WIĘCEJ INFORMACJI  >>>>   


25.05.2016 r. uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią przygotowali zajęcia otwarte z okazji Dnia Matki.
To jest bukiecik dla mamy,

Malutki, aby odpędził smutki,
Żeby jej kwitł i w zimie i w lecie,
Nawet wówczas, gdy śniegiem miecie.
Jeden kwiatek to uśmiech.
Drugi to miłe słowo.
Trzeci to pomoc dla mamy,
gdy sprzątamy lub naczynia zmywamy.
I jeszcze listki - nasze piątki i szóstki wszystkie.

    Wszystkim Mamom serdecznie dziękujemy za przybycie.
                                                                                                                                                                                        M. Kłos
ZAJĘCIA OTWARTE w kl. I a

Caritas Diecezji Rzeszowskiej w dniu 03.06.2016 roku w Rzeszowie, zorganizowało spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Sali Konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego.
W związku z trwającym Rokiem Miłosierdzia Bożego  Spotkanie poprzedzone zostało uroczystą Mszą św. W bazylice oo. Bernardynów  w Rzeszowie, którą  o godz. 1230 odprawił  biskup senior Kazimierz Górny. Szkolne koło Caritas w Świlczy, które swoją działalność rozpoczęło 17 lutego 2016 roku, reprezentowała młodzież gimnazjalna,
a wśród nich następujące uczennice: Gabriela Rozwadowska, Sandra Majka, Wiktoria Janaś, Julia Kaszuba, Martyna Jezioro, Wiktoria Rzucidło, Joanna Grendysa, Patrycja Cioch oraz  ks. Tadeusz Kawalec i Wicedyrektor Zespołu Szkół w Świlczy, dr Grzegorz Patruś. Jubileuszowy dyplom Miłosierdzia dla SKC z rąk Dyrektora Caritas diecezji Rzeszowskiej  Ks. Stanisława Słowika odebrał Ks. Tadeusz Kawalec. Uroczyste spotkanie zakończone zostało wspólnym poczęstunkiem.
Spotkanie Szkolnych Kół CARITASOBIETNICA ZUCHA
fot. J. Pałka

Uczniowie klasy I a edukacji wczesnoszkolnej w ramach programu rządowego Książki naszych marzeń przygotowali projekt edukacyjny pt.
Polska i jej sąsiedzi w Europie
. Do udziału w projekcie zaprosili kolegów z klas I - III nauczania zintegrowanego.

Opiekun: pani Małgorzata Kłos 

Polska i jej sąsiedzi
w Europie - kl. I a

"Nie pytajmy, co może zrobić dla nas Ojczyzna. Pytajmy, co możemy dla Niej uczynić"
J. F. Kennedy
PROGRAM "Mała ojczyzna - wspólna sprawa" w naszej szkole

Więcej o projekcie >>>>  

Sprawozdanie uczniowskie  >>>>  

PROGRAM "Mała ojczyzna - wspólna sprawa"

Wyjazd członków Szkolnego Koła Caritas do ośrodka Caritas Natura 2000 w Budach Głogowskich.

  >>>>  

WYJAZD KOŁA CARITAS

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 2016

NOCNA ZBIÓRKA ZUCHÓW
Nocna zbiórka zuchów
  Cele imprezy zuchowej:
  - ukazanie uczniom różnych sposobów zagospodarowania wolnego czasu
  - kulturalne spędzanie wolnego czasu
  - sport to zdrowie
  - integracja społeczności zuchowej.
          Szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ciężką pracą. Jak miło czasem oderwać się od podręczników szkolnych. Taką atrakcję nasza szkoła zapewniła swoim zuchom w nocy 22 kwietnia 2016 r. Zuchy odpowiednio przygotowane, czyli wyposażone w śpiwory, materace i oczywiście poduchy wzięły udział w nocnej zbiórce zuchów, na którą nauczyciele - p. L. Woźniak, p. G. Patruś i p. M. Biliński przygotowali mnóstwo atrakcji.                                  
     
Program obejmował:                                                            
-    zajęcia techniczne, na których zuchy przygotowały rekwizyty na Dzień Ziemi.
     Utworzyły hasło:
-    22 KWIETNIA 2016 r. Światowy Dzień Ziemi, Szanujmy naszą planetę Ziemię
-   zajęcia integracyjne,
-   zabawy muzyczno- ruchowe z tęczowym parasolem,
-   dyskotekę
-   czytanie bajek na dobranoc,
-   kolację - pyszne kanapki i herbatka,
-   śpiewanie piosenek zuchowych
-   sprawnościowy tor przeszkód,
-   nocne zabawy: walka na poduszki i cisza nocna.
 
Na każdym kroku nie brakowało wszystkim dobrego humoru i pozytywnej energii. Po mnóstwie radości , wrażen i wspólnych harców dzieci zmożył sen w gronie rówieśników. O północy uczniowie rozeszli się do domów z lekkim smutkiem, że to już koniec tak wspaniałej zabawy, ale z nadzieją, że to nie ostatnia taka noc ............... 
       Dziękujemy wszystkim zuchom za udział w zabawie oraz rodzicom za pomoc i zaangażowanie w wielkie dzieło szerzenia dobra. 
Była to dla uczniów i organizatorów imprezy ogromna przyjemność spojrzenia na szkołę w zupełnie innym świetle, a także świetna integracja grupy.
                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                                   dh Lucyna Woźniak

FESTIWAL JĘZYKA POLSKIEGO w Zespole Szkół w Świlczy
Trwa wiosna. Trwa maj. Trwa Festiwal Języka Polskiego w Naszej Szkole. Festiwal organizują następujące projekty polonistyczne:
    1.     Konkurs Kaligraficzny dla klas I – VI SP i I – III GIM
    2.     Konkurs pt. Mistrz Pięknej Polszczyzny dla klas I – VI SP i I – III GIM
    3.     10 edycja Gminnego Konkursu Literackiego To mi właśnie w duszy gra pt. Rodzina? Rodzina. Rodzina! dla klas IV – VI SP i I – III GIM
    4.     Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Wójta Gminy Świlcza dla klas I – VI SP i I – III GIM
Zapraszamy do udziału!
organizatorzy: POLONIŚCI: Ewa Świder
                                                    Małgorzata Molęda
                                          Iwona Batóg


Program Rządowy pt. KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Nasza Szkoła uczestniczy w Programie Rządowym pt. Książka naszych marzeń. Koordynatorem programu jest pani Anna Sidor. Projekt realizujący Program Rządowy pt. Książka naszych marzeń, wykonała klasa VI b pod kierunkiem wychowawczyni, pani Ewy Świder.


XV WOJEWÓDZKI KONKURS EKOLOGICZNY

WIĘCEJ INFORMACJI  >>>>  


       Dnia 27 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy II a przygotowali inscenizację wiersza pt: "Rzepka " Juliana Tuwima. Przedstawienie obejrzały dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej wraz z wychowawcami. Kunszt aktorski uczniów, oryginalne stroje, rekwizyty oraz dekoracja, wzbudziły zachwyt wśród dzieci i przybyłych gości.
       Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wspólna zabawa, uśmiech na twarzach dzieci były dpełnieniem tego wyjątkowego dnia.  
Zainteresowanie uczniów wierszami Tuwima potwierdza, że postać autora i jego twórczość dla dzieci jest wciąż popularna.
    
                                                                                                                     wych. Lucyna Woźniak

Sprawozdanie z sesji naukowej

W środę 27 kwietnia 2016 r. w związku z obchodami 1050 rocznicy chrztu Polski w naszej szkole odbyła się mini sesja naukowa. W szkolnej stołówce o godzinie dziewiątej zebrali się uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej, a o dziesiątej uczniowie gimnazjum.

Centralną częścią obchodów był wykład połączony z prezentacją multimedialną. Uczniowie dowiedzieli się o legendarnych początkach państwa polskiego, elementach kultów pogańskich i pierwotnych siedzibach Słowian. Następnie obejrzeli fragment filmu pokazującego prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I i jego żony Dobrawy. Jest to Ostrów Lednicki – zwany potocznie Wyspą Władców. Kolejna część wykładu poświęcona została najstarszym źródłom archeologicznym i piśmiennym, udowadniającym umacnianie się chrześcijaństwa na ziemiach polskich w X – XII wieku. Wykład wzbogacony został obszernym materiałem ikonograficznym.

Mam nadzieję, że forma  oraz treść prezentacji pozwoliła uczestnikom sesji naukowej na uzyskanie odpowiedzi na pytania i wątpliwości związane z chrztem Polski, ale też rozbudziła zainteresowania uczniów historią, nie tylko okazjonalnie.

Przygotował nauczyciel historii - Grzegorz Pietrucha

OBCHODY 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

OBCHODY ROCZNICY KATYŃSKIEJ

EGZAMIN GIMNAZJALNY

TEST TRZECIOKLASISTY
Z "OPERONEM"

TRZYMAJ FORMĘ 2016

Pełnowartościowa żywność oznacza pyszną różnorodność - 13.04.2016 r. Szkolny Dzień Promocji Zdrowia

            Szkolny dzień promocji zdrowej żywności w ramach ogólnopolskiego programu TRZYMAJ FORMĘ zajmuje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń szkolnych  w Zespole Szkół w Świlczy. W tym roku był przygotowany pod hasłem Pełnowartościowa żywność oznacza pyszną różnorodność. Zróżnicowana dieta pozwala zachować zdrowie, dobre samopoczucie i świetną kondycję. Prawidłowe żywienie może zapobiec wielu kłopotliwym problemom zdrowotnym, takim jak nadwaga lub otyłość, kruche kości czy cukrzyca, lecz także dolegliwościom jak brak koncentracji i trudności w nauce. Zbilansowana dieta dla dziecka to również dawanie mu szansy na pełne wykorzystanie potencjału umysłowego.
            W tym dniu uczniowie,
nauczyciele, pracownicy szkoły, goście mogli skosztować świeżych warzyw, owoców, soków, jogurtów oraz serków o niskiej zawartości tłuszczu. Uczniowie uczyli się komponować zdrowe i urozmaicone kolorystycznie posiłki pogłębiali wiedzę na temat zdrowej diety. Stoły z produktami wyglądały wykwintnie i estetycznie, a degustacja wyzwoliła u uczniów wielki entuzjazm. Bardzo cieszy nas fakt, że uczniowie i rodzice już od kilku lat aktywnie uczestniczą w organizacji Dnia Promocji Zdrowia oraz to, że udało się zaszczepić w nich nawyki zdrowego stylu żywienia.

    „Dzień Promocji Zdrowia” przygotowały panie: Małgorzata Kłos, Bożena Łyszczek, Elżbieta Trzyna oraz pan Sebastisn Szetela  


DZIEŃ OTWARTY

DZIEŃ NA OPAK

W dniu 30 IV 2016 r. w naszej szkole odbyła się "LEKCJA PRZYRODY NA ŻYWO" na temat płazów.
W lekcji wzięli udział wszyscy uczniowie klas SP i Gimnazjum.

Lekcję zorganizowała pani E. Trzyna - nauczyciel przyrody i biologii.

OBCHODY DNIA KOBIET
- drużyna zuchowa

Podsumowanie projektu "BEZPIECZNE DZIECI W PRZYJAZNEJ SZKOLE I W SIECI"

WIĘCEJ INFORMACJI  >>>>  


ZABAWA KARNAWAŁOWA
Z ZESPOŁEM "YAMAHA"


UCZNIOWIE GIMNAZJUM ZDOBYWAJĄ CERTYFIKAT
innowacyjnego programu Insta.Ling 

www.istali
ng.pl

 Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych
oraz ortografii języka polskiego
.

Czytaj dalej.... >>>>

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2015

Jasełka szkolne
        Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Dnia 18 grudnia 2015 r. o godz. 10:30 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: Pani Dyrektor Halina Bober, Pan Wicedyrektor Grzegorz Patruś, nauczyciele, uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz rodzice występujacych uczniów. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy
i wokaliści. Publiczność kolejny raz mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia narodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów z klasy
II a i IV a, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali światecznych życzeń Pani Dyrektor Haliny Bober
i w świątecznych nastrojach rozeszli sie do sal, w których odbyły się kolejne lekcje zgodnie z planem zajęć. W imieniu organizatorów Jasełek dziękujemy rodzicom i uczniów występujących klas za przygotowanie dzieci do przedstawienia bożonarodzeniowego. Sztuka bajkowa zaprezentowana przez uczniów bardzo spodobała sie zaproszonym gościom i społeczności szkolnej. Tegoroczne jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie Narodzenia Zbawiciela.  
Agnieszka Dynak,  Lucyna Woźniak

Adwentowe lekcje niemieckiego!
Lekcje języka niemieckiego to nie tylko tradycyjne zajęcia. Nauka języka niemieckiego to także twórcza praca! Wiedzą o tym uczniowie kl. I i II gimnazjum, którzy podczas zajęć z języka niemieckiego łączyli umiejętności plastyczne i językowe, a także uczyli się współpracy w grupach. Uczniowie zapoznali się z tradycjami adwentowymi krajów niemieckojęzycznych, a następnie wykonywali wieńce adwentowe (kl. II) oraz kalendarze adwentowe (kl. I). Efektem tej wspólnej pracy były pięknie wykonane projekty. Uczyć się bawiąc - na pewno warto!
Bernadeta Nykiel     
Adwentowe lekcje niemieckiego


 Projekt "Młody Nobel" w naszej szkole.

 
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

PATRIOTYZM W NASZEJ SZKOLE
Czytaj dalej.... >>>>

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY PASOWANIE NA UCZNIA 2015

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2015

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Nadpobudliwością Psychoruchową w Rzeszowie w okresie od 18.05.2015 r. do 31.12.2015 r. realizuje projekt:
 BEZPIECZNE DZIECI W PRZYJAZNEJ SZKOLE I W SIECI w Ramach Rządowego Programu na lata 2014-2016
„Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”
Koordynatorem projektu w Zespole Szkół w Świlczy jest pani Małgorzata Kłos. 
Warsztaty w ramach programu BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA:
WARSZTATY „Bezpieczna
i Przyjazna Szkoła”

Uczniowie klasy I a edukacji wczesnoszkolnej pod opieką wychowawczyni - pani Małgorzaty Kłos biorą udział w ogólnopolskim programie 
„ZDROWE NIETRUDNE”.  
więcej>>> Klasy I - III   
Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas młodszych ze szkół podstawowych.
Więcej informacji na
temat programu: 
www.zdrowenietrudne.pl


W naszej szkole pamietamy o św. Janie Pawle II - XV DZIEŃ PAPIESKI: JAN PAWEŁ II – PATRON RODZINY
 

3 października 2015 r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w montażu słowno-muzycznym "O niepodległość i granice Polski". Uroczystość upamiętniała 4 baterię - "Baterię Śmierci" 1 Pułku Artylerii Górskiej oraz jej pierwszego oficera, kapitana Franciszka Wątrobę - kawalera Orderu Virtuti Militari. 4 października ze sztandarem szkoły uczniowie uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kościele parafialnym Matki Bożej Wniebowziętej, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę pamięci kpt. F. Watroby.


5 września 2015 r. odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.
W poniedziałek zebraliśmy się w sali gimnastycznej i wysłuchaliśmy kilku fragmentów wielowątkowej powieści Bolesława Prusa pt. "Lalka". Dzięki interpretacjom Pana wicedyrektora, pana G. Patrusia oraz uczniów gimnazjum: J. Grendysy z kl. II A i  P. Rzeszutka z kl. II B spotkaliśmy się z niezwykłym kunsztem literackim Prusa, który ze zmysłem obserwacyjnym i humorem dokumentowałobyczajowe obrazki współczesnych mu czasów.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

^ do góry strony ^

 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Świlczy / Świlcza 336 / 36 - 072 Świlcza / tel. 17 85-60-795 / fax: 17 85-60-784 / www.swilcza.edu.pl / sek@swilcza.edu.pl / zesp@o2.pl