szkola SP Szkola
AKTUALNOŚCI
O SZKOLE ZAJĘCIA DOKUMENTY GALERIA DLA RODZICÓW
WYDARZENIA KLASY OSIĄGNIĘCIA PROGRAMY ORGANIZACJE PO LEKCJACH
KONKURSY WSPARCIE WOLONTARIAT SPORT ARCHIWUM WWW

W Y D A R Z E N I A  2 0 1 7 / 2 0 1 8

Kot
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota, obchodzonego 17 lutego, zapraszamy do GALERII MIAU MIAU. Galeria powstała w oparciu o nadesłane zdjęcia Kotów, Kotków i Koteczków naszych uczniów oraz pracowników szkoły. Za przekazane fotografie dziękujemy Uczniom, a także Ich Rodzicom za pomoc w wysłaniu zdjęć
- Emilce Zmysło z kl. I a (ZUZIA)
- z kl. I b: Annie Grabiec (PYSIA), Krzysztofowi Czachowi (TOSIU), Kindze Mikols (RÓŻA), Patrykowi Kurjańskiemu (KLARA I FELIKS), Karolowi Czyrnikowi (KITKA i KICIUŚ), Franciszkowi Kokoszce (BEHEMOT), Julii Litwin (PUMA), Maksymilianowi Wiszowi (FRANEK), Michałowi Trali (KRYSTYNA), Igorowi Lachcikowi (DAISY), Mateuszowi Wosiowi (KICIA), Dawidowi Stawarzowi (MRUCZAŁEK), Julii Kokoszce i Adrianowi Kokoszce z kl. IV b (SOPHIA) 
- z kl II: Anecie Pruś (FILKA z FELCIĄ i FILKIEM), Szymonowi Ruszała (PUMA)
- z kl. III a: Krystianowi Majce (FIONEK), Aleksandrze Kokoszce (KICIA KOCIA), Antoniemu Jarembskiemu (ZŁOTEK), Magdalenie Bułas i Gabrieli Bułas z kl. II G (JASIEK) 
- Amelii Komórek z kl. IV a (HANS, RÓŻYCZKA i PUSHEEN)
-
z kl. V b: Maciejowi Niziołkowi  (PUMA, ELZA, RUDY i MRUCZEK), Michałowi Sidor (MILUŚ)
- Weronice Trzynie z kl. II G (BELLA i PUSZEK)
oraz Paniom: Iwonie Bajek (MOMO), Małgorzecie Kłos (KLARA), Małgorzacie Molędzie (BISZKOPT i ZUZA), Annie Sidor (MILUŚ), Halinie Tarańskiej (LEON)

W styczniu 2018 r. w Szkole Podstawowej w Świlczy uczniowie klas I a i I b uczestniczyli w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zgodnie
z harmonogramem zajęć dzieci zostały zapoznane ze znakami drogowymi obowiązującymi w ruchu pieszym, z rodzajami sygnałów sygnalizacji świetlnej, poznały środki transportu publicznego oraz zasady bezpiecznego zachowania się na przystankach komunikacji publicznej oraz podczas spacerów i podróżowania. Wszyscy uczestnicy spotkania pouczeni zostali o konieczności korzystania z przejść dla pieszych przy przechodzeniu przez jezdnię, zakazie wchodzenia na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd oraz o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą wbieganie na jezdnię; o tym, aby nie zatrzymywać się na przejściu bez uzasadnionej potrzeby. Ponadto dzieci poinformowane zostały o konieczności używania elementów odblaskowych po zmroku, a na przykładzie opaski odblaskowej przekonały się jakie właściwości taka opaska posiada oraz co powoduje, iż poprawia widoczność na drodze. WORD w Rzeszowie, w ramach współdziałania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, udostępnił uczestnikom zajęć Mini Miasteczko Ruchu Drogowego, a także zaprezentowany został film edukacyjny pn. „Bezpieczna droga
z radami Spongeboba
”.
Na zakończenie wszyscy otrzymali materiały dydaktyczne w postaci opasek odblaskowych samozaciskowych z algorytmem udzielania pierwszej pomocy
przedmedycznej, które będą wykorzystywane do poprawy widoczności podczas spacerów i powrotów do domu po zmroku. 
Dziękujemy Państwu Joannie i Sebastianowi Tralom  - Rodzicom ucznia z kl. I b - za zorganizowanie warsztatów dla uczniów klas pierwszych.
L. Woźniak   

PRZEDSTAWIENIE "KOLĘDNICY - WĘDROWNICY"
Uczniowie klasy II SP przygotowali przedstawienie o tematyce jasełkowej "KOLĘDNICY - WĘDROWNICY", wykorzystując bożonarodzeniowe wiersze i inscenizacje
pochodzące z podręczników LOKOMOTYWA /utwory 
Ewy Stadtmüller/. 25 stycznia uczniowie zaprezentowali scenki swoim młodszym koleżankom i kolegom z klas pierwszych. Fabian Pęcherek uświetnił występ kolędami zagranymi na skrzypcachInscenizacja ta będzie również włączona w część artystyczną spotkania z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w klasie drugiej.
                                                    GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                             
 H. T.     

W czasie 26 Finału WOŚP firma kosmetyczna Avon przygotowała duży asortyment kosmetyków oraz związanych z nimi produktów. Również odbyły się pokazy makijażu z użyciem firmowych kosmetyków.  
L. Woźniak   

Podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej w Świlczy zostały przeprowadzone warsztaty i konkurs z udzielania pierwszej pomocy. Organizatorzy  czuwali nad sprawnym przebiegiem konkursu z pierwszej pomocy. Uczniowie w trakcie zabawy uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. Wykorzystano materiały dydaktyczne i upominki dla dzieci przygotowane przez Fundację WOŚP.
W efekcie uczniowie już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania
w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Na zakończenie uczestnicy zajęć z pierwszej pomocy uczniowie klas I - III, w tym zuchy praktycznie wykonywały poznane działania ratownicze. Za poprawne wykonanie powierzonych zadań uczestnicy konkursu otrzymali upominki WOŚP.
  
L. Woźniak   

W dniu 14 stycznia 2018 r. wszyscy Uczestnicy uroczystości w ramach 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej w Świlczy mieli możliwość dokonania wpisu do kroniki szkolnej. Dziękujemy mamie Julii Kokoszki z klasy I b  za sprawowanie opieki nad kroniką szkolną w dniu uroczystości. 
Zuchy i harcerze za aktywny udział w 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymały pamiątkową książkę.
GALERIA ZDJĘĆ >>>
L. Woźniak      

WYSTĘP ZESPOŁU TANECZNEGO "MAŁA ŚWILCZA" w ramach szkolnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
GALERIA ZDJĘĆ >>>

Również uczniowie klasy 1 a wyrazili swoją  milość  i wdzieczność  w wierszach i piosenkach dla Babć i Dziadków. Dzieci zaprezentowały się też w trzech tańcach zespołu tanecznego "Mała Świlcza" prowadzonego przez panią Bożenę Łyszczek.
B. Kwiatkowska  

W Szkole Podstawowej w Świlczy zapraszanie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji Ich Święta jest tradycją na stale wpisaną w repertuar imprez szkolnych.
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. 
Dnia 14 stycznia 2018 r. w czasie uroczystości szkolnej 26. Finału WOŚP klas I b wystąpiła z repertuarem na Dzień Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki okolicznościowe związane z tym Świętem. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Na koniec uroczystości w klasie dzieci obdarowały swoich ukochanych Gości upominkami własnoręcznie przygotowanymi. Były to laurki ze zdjęciem swojej wnuczki lub wnuczka oraz tabliczką czekolady. Dzieci poprzez wiersze, piosenkę i taniec mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. 
Za udział dziękuję Rodzicom i Dziadkom: 
1. Anny Grabiec
2. Emilii Kuli
3. Julii Kokoszka
4. Kingi Miklos
5. Julii Litwin
6. Igora Lachcika.
7. Wiktorii Tokarz.
   GALERIA ZDJĘĆ >>> 
L. Woźniak     

Pozostając w atmosferze świątecznej klasa II SP wystąpiła z inscenizowaną pastorałką "Gore gwiazda Jezusowi" z repertuaru "Arki Noego". Trzy kolędy wykonał na skrzypcach uzdolniony uczeń - Fabian Pęcherek. Zaś muzykalny Jakub Czajowski zaśpiewał kolejne kolędy akompaniując sobie na keyboardzie. Z Jakubem wystąpiła solistka - Aleksandra Tront oraz chórek aniołków.
GALERIA ZDJĘĆ >>>                                                              
H. T. 

Dnia 14 stycznia 2018 r. w ramach 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej w Świlczy odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek
w wykonaniu 5. Gromady Zuchowej - "Poszukiwacze Skarbów".
Koncert obejmował 10 kolęd i pastorałek. Przygotowano też śpiewniki dla uczestników kolędowania. Pastorałkę - "Od serca do ucha" zaśpiewała Laura Litwa - uczennica z klasy III a. Wszystkim zuchom, którzy wzięli udział we wspólnym kolędowaniu, gratulujemy odwagi i talentu. Również podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników wspólnego kolędowania.  
L. Woźniak     
GALERIA ZDJĘĆ >>>

26. Finał WOŚP już za nami!
więcej  >>>
GALERIA ZDJĘĆ >>>

Spotkanie z WNUCZKĄ Stanisława Wyspiańskiego, Panią Dorotą Wyspiańską –Zapędowską 7 XII 2017 roku.
więcej >>>
GALERIA ZDJĘĆ >>> 

WYSTAWA PRAC BOŻONARODZENIOWYCH 
Od 20 grudnia 2017 roku w holu Naszej Szkoły jest prezentowana wystawa prac o tematyce  bożonarodzeniowej. Prace plastyczne wykonali Uczniowie z klas IV-VII szkoły podstawowej i III gimnazjum na lekcjach plastyki.
Dzięki zaangażowaniu Uczniów powstały piękne i niepowtarzalne ozdoby świąteczne, które wprowadziły całą społeczność szkolną w radosny nastrój ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.
                                                                                                                   Iwona Bajek
GALERIA ZDJĘĆ >>>


Szkolne spotkanie opłatkowe 2017

Z niemieckim w drogę                

W październiku br. dwóch uczniów z kl. II a gim. wzięło udział w ogólnopolskim konkursie „Erlebnisreise mit Deutsch” (Z niemieckim w drogę). Konkurs organizował Goethe Institut, a jego celem była promocja nauki języka niemieckiego. Uczniowie stworzyli projekt w języku niemieckim, dzięki któremu szkoła otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych do nauki języka niemieckiego (gry językowe, grafiki, plakaty, karty pracy), który z pewnością wykorzystywany będzie do nauki w szkole.

                Laureatom serdecznie gratuluję!

Opiekun projektu - Bernadeta Nykiel
GALERIA ZDJĘĆ >>> 


Artystyczne warsztaty „Kartka świąteczna”
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dnia 24 listopada klasa III b i VI  wraz z wolontariuszką Teresą Matułą z programu „Projektor - wolontariat studencki” oraz wychowawcą, panią Bożeną Łyszczek, wzięła udział w warsztatach artystycznych. Chętni uczniowie ze zdolnościami plastycznymi wykonali przepiękne kartki świąteczne, które opatrzone przez logo szkoły zostaną wysłane do różnych instytucji współpracujących z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości. Nasza szkoła od wielu lat bierze udział w tym społecznym programie.
                                                                                    Bożena Łyszczek

GALERIA ZDJĘĆ >>> GALERIA ZDJĘĆ >>> 


Wycieczka do Zamku w Łańcucie podróżą w świat piękna i harmonii

    W środę, 8 listopada 2017 r. uczniowie klas 3 pod opieką wychowawczyń, pani Małgorzaty Kłos i pani Bożeny Łyszczek podziwiali piękne, zabytkowe wnętrza dawnej rezydencji magnackiej oraz liczne dzieła sztuki, począwszy od obrazów i rzeźb aż po przedmioty użytkowe. Szczególną uwagę uczniów zwróciła Sala Balowa i pomieszczenia związane z życiem codziennym, np. dawna łazienka czy pokoje dla służby. Nie mniejszy podziw budziły także wozownia, oranżeria, storczykarnia oraz zamkowe ogrody.

                                                                                                                                       GALERIA ZDJĘĆ >>>                         
                                                                                                        Małgorzata Kłos


PASOWANIE NA UCZNIA 2017

PASOWANIE


KULTURA DOSTĘPNA” 

        26 października klasy IV odwiedziły MUZEUM-ZAMEK W ŁAŃCUCIE. Wyjazd zorganizowały wychowawczynie w ramach akcji „KULTURA DOSTĘPNA”
dla dzieci i młodzieży. Czwartoklasiści zwiedzili zamek, stajnię, wozownię oraz storczykarnię. Po trzygodzinnym - niezwykle interesującym i bogatym w opowieści pań przewodniczek - spacerze zainteresowni uczniowie kupili pamiątki oraz sadzonki storczyków. Z wypiekami na twarzach, zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do swojej miejscowości.

I. Bajek, M. Molęda
    GALERIA ZDJĘĆ >>>


WYCIECZKA klasy II  do Rzeszowa

Uczniowie klasy II SP poznali atrakcje turystyczne pobliskiego miasta wojewódzkiego. Zwiedzali Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie
z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami.
Przeszli również liczącą 396 m Podziemną Trasę Turystyczną "Rzeszowskie piwnice".

                                                                                    H. T.
                                                                                                GALERIA ZDJĘĆ >>>

3 października 2017r. uczniowie kl. III a i III b EW spędzili dzień pełen wrażeń
w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja położonym w Trzcinicy, w południowo-wschodniej części Polski.  Miejsce w którym powstał Skansen należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.

                                                                            Małgorzata Kłos
                                                                                                GALERIA ZDJĘĆ >>>


We wrześniu klasy 4 wybrały się na wycieczkę do Muzeum Militariów i Techniki w Rzeszowie. W czasie dwugodzinnego zwiedzania uczniowie z uwagą
i zaciekawieniem oglądali wspaniałe eksponaty z czasów wojny oraz ,,cuda" techniki. Ta wyprawa na długo pozostanie w ich pamięci!

Małgorzata Molęda, Iwona Bajek
                                                                                                                                                                                    GALERIA ZDJĘĆ >>>

DEN


ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA TYCH, KTÓRZY WALCZYLI O NASZĄ NIEPODLEGŁOŚĆ....
W ramach zajęć do dyspozycji wychowawcy uczniowie klas IV udali się na cmentarz parafialny w Świlczy. Odwiedzili GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, pomodlili się i zapalili znicze na pamiątkę bohaterskich czynów obrońców niepodległości.                                           
 I. Bajek, M. Molęda

GALERIA ZDJĘĆ >>>


NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO NIE MUSI BYĆ NUDNA!

Po zajęciach z cyklu "Jesteśmy częścią kosmosu” uczniowie klasy Vb przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego. Pracowali w zespołach, a ich zadaniem było wykonanie makiety pałacu Posejdona. Piątoklasiści stanęli na wysokości zadania i stworzyli prawdziwe dzieła sztuki! W swoich pracach wykorzystali różnorodne materiały: nici, koraliki, muszelki, bibułę, piasek, kamienie, brokat. Wszystkie makiety  zostały pozytywnie ocenione, a uczniowie podzielili się swoimi uwagami na temat realizacji projektu, trudności, wkładu pracy i radości z tworzenia w grupie. Efekty pracy uczniów można podziwiać w szkolnej Galerii u Jana.

                                                                                                                  W imieniu uczniów, zaprasza Małgorzata Molęda
GALERIA ZDJĘĆ >>>


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018


W Y D A R Z E N I A  2 0 1 6 / 2 0 1 7

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017


POŻEGNANIE KLAS III GIMNAZJUM
GIMNAZJUM2017


więcej >>>


WYCIECZKA kl. I do Muzeum Lalek w Pilźnie i Filii Muzeum w Lipinach


7 czerwca 2017 r. odbył się SZKOLNY FESTIWAL PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH.
Gimnazjaliści z klas drugich zaprezentowali przed komisją 10 prac projektowych z wielu dziedzin nauki.
Poznaliśmy między innymi podobieństwa i różnice między brytyjskim, angielskim i amerykańskim jezykiem angielskim, subkultury młodzieżowe, fale elektromagnetyczne, podporę Asseco Resovii - Krzysztofa Ignaczaka, zasady zdrowego odżywiania, wolne oprogramowanie. Z zaciekawieniem wzięliśmy też udział w niezwykłych pokazach
z chemii na temat energii reakcji chemicznych.
 Wszystkie projekty zostały wysoko ocenione, bo wzbogaciły naszą wiedzę i dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.

                                                                                      Koordynator projektów edukacyjnych - Małgorzata Molęda


Wyjazd klas trzecich SP na przedstawienie „Kubuś i Przyjaciele” z udziałem Amelii Komórek z klasy III a.

Wycieczka klas drugich do Wieliczki


DZIEŃ DZIECKA - DZIEŃ SPORTU


Wycieczka klasy II a do Uniwersyteckiej Składnicy Materiałów Archeologicznych
więcej >>>


Trening pokazowy fitness z elementami karate z sześciokrotną Mistrzynią Świata, Panią Martą Niewczas.
więcej >>>


zobacz film >>>     /.mp4/


Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego MajaTRZYMAJ FORMĘ 2017
więcej >>>                foto >>>


PIKNIK NAUKOWY

Od lewej: Dawid Adamczyk - członek zespołu PROJEKTOR Wolontariat Studencki, Wioletta Pępek - Regionalny Koordynator Programu - województwo podkarpackie, Lidia Śmigiel - Ambasador Programu PROJEKTOR, Bożena Łyszczek - Szkolny Koordynator Programu PROJEKTOR, Kamil Wrzos - Dyrektor Programu, Wicedyrektor ZS w Świlczy Grzegorz Patruś
wiecej >>> 


Spotkanie z podróżnikiem - TAJLANDIA


Z wizytą w regionalnym oddziale Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie - kl. IV a

Wycieczka klasy IV a w ramach Dni Otwartych NBP…

Klasa IV a wybrała się w kwietniu z nauczycielem matematyki, p. B. Śpiewlą i wychowawczynią, p. Beatą Kwiatkowsą do Rzeszowa - ich celem był regionalny oddział NBP. Uczniowie zobaczyli wystawę zabytkowych maszyn liczących z pokazami liczenia, wystawy numizmatyczne „Ze zbiorów jasielskich numizmatyków”, „25 lat Diecezji Rzeszowskiej na medalach i numizmatach” oraz wystawę filatelistyczne. Zapoznali się z terminologią bankową, zabezpieczeniami banknotów, sposobami przechowywania rezerw pieniężnych. Zobaczyli również nowy banknot 500 zł. To była ciekawa „lekcja matematyki”.APEL KATYŃSKI

Harcerska Droga Krzyżowa 2017 r. 
Dnia 31 marca bieżącego roku po raz pierwszy Zuchy, Harcerze, z Rzeszowa i Świlczy wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanej Drodze Krzyżowej. 

W Drodze Krzyżowej wzięło udział 18 zuchów i 6 młodszych harcerzy. W uroczystości uczestniczyło 16 rodziców. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był ks. Kapelan Wojciech Środoń. Drogę Krzyżową rozpoczęto apelem przy Kościele Garnizonowym ul . Reformacka  i złożeniem kwiatów przy grobie gen. Maczka. 
Trasa wędrówki wynosiła ok. 15 km i biegła od Placu Farnego, aż do kaplicy na wzgórzu Magdalence. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz.19:00 krótkim apelem, po którym wszyscy wyruszyli
w drogę. 
Wędrówka co jakiś czas przerywana była modlitwą na kolejnej stacji. W Słocinie koło kościoła   zakończyły trasę rozradowane zuchy,
a w dalszą drogę poszli Piotr Styka - zuch z klasy III a wraz z rodzicami i przyboczna gromady zuchowej - Kamila Woźniak.
Cel pielgrzymki "15 stację" osiągnięto ok. godziny 23:15. W kaplicy ksiądz kapelan Wojciech Środoń odprawił mszę podsumowującą kilkugodzinne zmagania. Około północy wszyscy rozeszli się w drogę powrotną do domów.  Podziękowania dla p. Jerzego Pałka za fotografowanie w/ w wydarzenia. 
  

Współorganizatorzy:  
dh pwd Lucyna Woźniak
         wicedyrektor Grzegorz Patruś        


"Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej - "Rykowisko" 2017 r. 
Niezliczona ilość wrażeń czekała nas podczas pierwszego Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej" Rykowisko" 2017. Do rywalizacji przystąpiło 8 zespołów z 7 Drużyn
z Drużyn z Hufca ZHP - Rzeszów. 
Konkurs podzielony był na 3 kategorie wiekowe: Zuchy i Harcerze. Jury w składzie: phm Kamil Sznajder, hm. Małgorzata Jarosińska oraz pwd Dariusz Mróz wybrało zwycięzców. 5. Gromada - "Poszukiwacze Skarbów" ze Świlczy zajęła I miejsce w kategorii gromady zuchowe. Zuchy śpiewały piosenkę pt. "Bycie Zuchem"
i "Zuch jest dzielny". W festiwalu z naszej gromady wzięło udział 28 zuchenek. Dziękujmy wszystkim zuchenkom za wspaniały występ, który wszystkim bardzo się podobał.  
Dziękujmy mamom: p. Ewie Bąk - Litwa, p. Jadwidze Ziaja, p. Małgorzacie Wisz, p. Kindze Kus, p. Annie Kiebała. za pomoc i opiekę nad dziećmi w czasie festiwalu. 
Dziewczynki otrzymują sprawność zuchową - "śpiewak".
Czuj Zuchy!

Współorganizatorzy:  
dh pwd Lucyna Woźniak
                                        wicedyrektor Grzegorz Patruś          
                                 


Wspólne powitanie wiosny!
więcej >>>              foto >>>    
 


OGÓLNOSZKOLNA DEBATA OKSFORDZKA
Sprawozdanie z realizacji pierwszego zadania w konkursie „Szkoła dobrego wychowania”

więcej >>>              foto >>>         


22 marca 2017 roku odbyła XIV  edycja GMINNEGO KONKURSU SZTUKI RECYTATORSKIEJ Gimnazjalne spotkania z poezją, temat: I Ty zakwitniesz wiosną
więcej >>>

PIELGRZYMKA GIMNAZJALISTÓW
30 marca uczniowie klas III gimnazjum pod opieką ks. T. Kawalca oraz wycowawców: p. M.Molędy  i p. S. Szeteli zwiedzili miejsce pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
- były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.
31 marca odwiedzili najważniejsze miejsce kultu maryjnego, Sanktuarium Zakonu Paulinów w Częstochowie na Jasnej Górze. Wzięli udział we mszy świete , odprawionej
w intencji powodzenia na egzaminach gimnazjalnych oraz wyboru właściwej drogi życiowej. W drodze powrotnej zatrzymali się w stolicy kultu
Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Zwiedzili również Sanktuaruim Świętego Jana Pawła II.
foto >>>
Podczas obchodów DNIA WIOSNY miał miejsce finał programu TalentowiSKO. W ramach realizacji zadań tego ogólnopolskiego programu Banków Spółdzielczych 
uczniowie klasy I SP wraz z opiekunem SKO
przygotowali i wystawili przedstawienie "Spotkanie z dwunastoma Miesiącami" na podstawie baśni J. Porazińskiej. Zakończenie baśni zostało opracowane tak, aby nauka płynąca z utworu zachęcała wszystkich uczniów do oszczędzania i mądrego gospodarowania pieniędzmi.

Natomiast uczniowie klasy IV a z wychowawczynią, panią Beata Kwiatkowską, przedstawili humorystyczne scenki pt. "Czy warto oszczędzać?".
Dowiedielismy się z nich, co warto oszczędzać, a czego nie należy ;)

basn  talent     

OBCHODY DNIA WIOSNY - "Mam talent!"
wiosna

Gady
16 marca w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w lekcji przyrody na żywo, której tematem były gady.Uczniowie posłuchali ciekawych opowieści
o gadach, mogli zobaczyć z bliska gekona orzęsionego, jaszczurkę perłową, boa dusiciela, 2 węże zbożowe i pytona siatkowego. Odważniejsi mieli możliwość dotknąć, a nawet zrobić sobie zdjęcie z wybranymi okazami. Lekcję bardzo ciekawie poprowadził herpetolog z Krakowa, pan Dawid.
Zajęcia zostały zorganizowane przez panią Elżbietę Trzyna - nauczyciela biologii i przyrody.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Spotkanie z siatkarzami Asseco Resovii Rzeszów

więcej >>>


Uczniowie klasy II a z wizytą w przedszkolu w Świlczy

SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE SZKOLNE - 16 lutego 2017 r.


FERIE ZIMOWE od 16 I 2017 r. do 20 I 2017 r. w Zespole Szkół w Świlczy - PODSUMOWANIE
więcej >>>

Dokumentacja - fotografie: Wiktoria Janaś, Ola Janiszewska, Patycja Ziemińska, Eryk Berłowski, Krzysztof Chłopek

WIGILIA W SKANSENIE

    Uczniowie klas I i II gimnazjum w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie wzięli udział w warsztatach  „Wokół świątecznego stołu – wigilia w skansenie”.  Podczas zajęć uczniowie poznali wigilijne zwyczaje panujące u Lasowiaków. Wykonali wyjątkowe ozdoby świąteczne – jeżyki, światy, łańcuchy ze słomy i bibuły oraz inne tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe.  Wspólnie przyrządzili trzy tradycyjne potrawy, a następnie złożyli sobie życzenia i zasiedli do stołu. 

                                                                                                                                 Małgorzata Kłos, Małgorzata Kmicikiewicz, Elżbieta Trzyna


SZKOLNY OPŁATEK 2016 r.
Tradycją naszej szkoły stały się wigilie klasowe. W tym roku  uczniowie wraz z wychowawcami zebrali się na klasowych spotkaniach opłatkowych w środę - 21 grudnia. Po tradycyjnym przełamaniu się opłatkiem i serdecznych życzeniach był czas na wspólny posiłek przygotowany przez uczniów oraz ich rodziców. Ten szczególny czas dopełniał śpiew kolęd i pastorałek. Miłymi gośćmi okazali się kolędnicy - uczniowie klasy III a wraz z wych. Lucyną Woźniak
i p. katechetką Agnieszką Dynak, którzy dodatkowo uatrakcyjnili to niezwykłe wydarzenie w naszej szkole wystawieniem jasełek. Swoje prezentacje kolęd i pastorałek przygotowały też wszystkie młodsze klasy....


SZKOLNY OPŁATEK - 22 grudnia 2016 r.

MIKOŁAJKOWY BIWAK ZUCHÓW - Świlcza 2-3 grudnia 2016 r.

Świętowaliśmy 170 rocznicę  urodzin i 100 rocznicę śmierci Noblisty, Henryka Sienkiewicza!

16 listopada 2016 roku happeningiem uczciliśmy 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci Noblisty, Henryka Sienkiewicza. Dwie klasy: czwarta A i trzecia B gimnazjum najpier wysłuchały krótkiegowykładu przypominającego sylwetkę Wielkiego Pisarza i Wspaniałego Patrioty, a potem śpiewaliśmy pieśń pt. Mały Rycerz
z choreografią na korytarzach szkoły podczas trwających lekcji. Następnie pukaliśmydo klas i przypominaliśmy o dwóch ważnych rocznicach dotyczących życia Henryka Sienkiewicza. Zaraz potem prosiliśmy uczniów odwiedzanych w danej sali lekcyjnej o brawa dla Mistrza Pióra.

Dziękujemy, Panie Henryku, za dar Pana Życia! Dziękujemy!

Uczniowie klasy czwartej A i trzeciej B gimnazjum Zespołu Szkół w Świlczy wraz z polonistką, mgr Ewą ŚwiderHistoria Kreta Horacego

30 listopada 2016 roku uczniowie klasy 2 a pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Kłos przygotowali krótką inscenizację przedstawienia 
o tematyce jesiennej pt. "W ogrodzie”. ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA - Bratkowice 22 X 2016 r.


fot. J . Pałka


Szkolne Koło Caritas z Zespołu Szkół w Świlczy w Instytucie Teologiczno – Pastoralnym w Rzeszowie
więcej >>>

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
połączone z otwarciem hali sportowej przy Zespole Szkół w Świlczy i obchodami
140-lecia szkoły
- cz.1
fot. Z. Lis
UROCZYSTE OTWARCIE HALI SPORTOWEJ
przy Zespole Szkół w Świlczy i obchody 140-lecia szkoły
- cz.2
fot. Z. Lis
UROCZYSTE OTWARCIE HALI SPORTOWEJ
przy Zespole Szkół w Świlczy i obchody 140-lecia szkoły
- cz.3

Pokaz "Historia szkoły w obrazach" (plik .ppsx - 45 MB)
pobierz >>>


PASOWANIE NA UCZNIA 2016
OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

POKAZY TENISA STOŁOWEGO


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

W Y D A R Z E N I A  2 0 1 5 / 2 0 1 6

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016


POŻEGNANIE KLAS TRZECICH GIMNAZJUM

23 czerwca 2016 r.


POŻEGNANIE EDUKACJI WCZESNOSZKONLEJ

22 czerwca 2016 r.


CHORĄGWIANY FESTIWAL PIOSENKI ZUCHOWEJ "SŁONECZKO"

18 czerwca 2016 r.


DZIEŃ SPORTU I DZIEŃ DZIECKA 2016


WYCIECZKA KLAS II DO KRYNICY-ZDROJU


SZKOLNE KOŁO CARITAS W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

WOLONTARIAT

WIĘCEJ INFORMACJI  >>>>   


25.05.2016 r. uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią przygotowali zajęcia otwarte z okazji Dnia Matki.
To jest bukiecik dla mamy,

Malutki, aby odpędził smutki,
Żeby jej kwitł i w zimie i w lecie,
Nawet wówczas, gdy śniegiem miecie.
Jeden kwiatek to uśmiech.
Drugi to miłe słowo.
Trzeci to pomoc dla mamy,
gdy sprzątamy lub naczynia zmywamy.
I jeszcze listki - nasze piątki i szóstki wszystkie.

    Wszystkim Mamom serdecznie dziękujemy za przybycie.
                                                                                                                                                                                        M. Kłos
ZAJĘCIA OTWARTE w kl. I a

Caritas Diecezji Rzeszowskiej w dniu 03.06.2016 roku w Rzeszowie, zorganizowało spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Sali Konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego.
W związku z trwającym Rokiem Miłosierdzia Bożego  Spotkanie poprzedzone zostało uroczystą Mszą św. W bazylice oo. Bernardynów  w Rzeszowie, którą  o godz. 1230 odprawił  biskup senior Kazimierz Górny. Szkolne koło Caritas w Świlczy, które swoją działalność rozpoczęło 17 lutego 2016 roku, reprezentowała młodzież gimnazjalna,
a wśród nich następujące uczennice: Gabriela Rozwadowska, Sandra Majka, Wiktoria Janaś, Julia Kaszuba, Martyna Jezioro, Wiktoria Rzucidło, Joanna Grendysa, Patrycja Cioch oraz  ks. Tadeusz Kawalec i Wicedyrektor Zespołu Szkół w Świlczy, dr Grzegorz Patruś. Jubileuszowy dyplom Miłosierdzia dla SKC z rąk Dyrektora Caritas diecezji Rzeszowskiej  Ks. Stanisława Słowika odebrał Ks. Tadeusz Kawalec. Uroczyste spotkanie zakończone zostało wspólnym poczęstunkiem.
Spotkanie Szkolnych Kół CARITASOBIETNICA ZUCHA
fot. J. Pałka

Uczniowie klasy I a edukacji wczesnoszkolnej w ramach programu rządowego Książki naszych marzeń przygotowali projekt edukacyjny pt.
Polska i jej sąsiedzi w Europie
. Do udziału w projekcie zaprosili kolegów z klas I - III nauczania zintegrowanego.

Opiekun: pani Małgorzata Kłos 

Polska i jej sąsiedzi
w Europie - kl. I a

"Nie pytajmy, co może zrobić dla nas Ojczyzna. Pytajmy, co możemy dla Niej uczynić"
J. F. Kennedy
PROGRAM "Mała ojczyzna - wspólna sprawa" w naszej szkole

Więcej o projekcie >>>>  

Sprawozdanie uczniowskie  >>>>  

PROGRAM "Mała ojczyzna - wspólna sprawa"

Wyjazd członków Szkolnego Koła Caritas do ośrodka Caritas Natura 2000 w Budach Głogowskich.

  >>>>  

WYJAZD KOŁA CARITAS

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 2016

NOCNA ZBIÓRKA ZUCHÓW
Nocna zbiórka zuchów
  Cele imprezy zuchowej:
  - ukazanie uczniom różnych sposobów zagospodarowania wolnego czasu
  - kulturalne spędzanie wolnego czasu
  - sport to zdrowie
  - integracja społeczności zuchowej.
          Szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ciężką pracą. Jak miło czasem oderwać się od podręczników szkolnych. Taką atrakcję nasza szkoła zapewniła swoim zuchom w nocy 22 kwietnia 2016 r. Zuchy odpowiednio przygotowane, czyli wyposażone w śpiwory, materace i oczywiście poduchy wzięły udział w nocnej zbiórce zuchów, na którą nauczyciele - p. L. Woźniak, p. G. Patruś i p. M. Biliński przygotowali mnóstwo atrakcji.                                  
     
Program obejmował:                                                            
-    zajęcia techniczne, na których zuchy przygotowały rekwizyty na Dzień Ziemi.
     Utworzyły hasło:
-    22 KWIETNIA 2016 r. Światowy Dzień Ziemi, Szanujmy naszą planetę Ziemię
-   zajęcia integracyjne,
-   zabawy muzyczno- ruchowe z tęczowym parasolem,
-   dyskotekę
-   czytanie bajek na dobranoc,
-   kolację - pyszne kanapki i herbatka,
-   śpiewanie piosenek zuchowych
-   sprawnościowy tor przeszkód,
-   nocne zabawy: walka na poduszki i cisza nocna.
 
Na każdym kroku nie brakowało wszystkim dobrego humoru i pozytywnej energii. Po mnóstwie radości , wrażen i wspólnych harców dzieci zmożył sen w gronie rówieśników. O północy uczniowie rozeszli się do domów z lekkim smutkiem, że to już koniec tak wspaniałej zabawy, ale z nadzieją, że to nie ostatnia taka noc ............... 
       Dziękujemy wszystkim zuchom za udział w zabawie oraz rodzicom za pomoc i zaangażowanie w wielkie dzieło szerzenia dobra. 
Była to dla uczniów i organizatorów imprezy ogromna przyjemność spojrzenia na szkołę w zupełnie innym świetle, a także świetna integracja grupy.
                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                                   dh Lucyna Woźniak

FESTIWAL JĘZYKA POLSKIEGO w Zespole Szkół w Świlczy
Trwa wiosna. Trwa maj. Trwa Festiwal Języka Polskiego w Naszej Szkole. Festiwal organizują następujące projekty polonistyczne:
    1.     Konkurs Kaligraficzny dla klas I – VI SP i I – III GIM
    2.     Konkurs pt. Mistrz Pięknej Polszczyzny dla klas I – VI SP i I – III GIM
    3.     10 edycja Gminnego Konkursu Literackiego To mi właśnie w duszy gra pt. Rodzina? Rodzina. Rodzina! dla klas IV – VI SP i I – III GIM
    4.     Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Wójta Gminy Świlcza dla klas I – VI SP i I – III GIM
Zapraszamy do udziału!
organizatorzy: POLONIŚCI: Ewa Świder
                                                    Małgorzata Molęda
                                          Iwona Batóg


Program Rządowy pt. KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Nasza Szkoła uczestniczy w Programie Rządowym pt. Książka naszych marzeń. Koordynatorem programu jest pani Anna Sidor. Projekt realizujący Program Rządowy pt. Książka naszych marzeń, wykonała klasa VI b pod kierunkiem wychowawczyni, pani Ewy Świder.


XV WOJEWÓDZKI KONKURS EKOLOGICZNY

WIĘCEJ INFORMACJI  >>>>  


       Dnia 27 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy II a przygotowali inscenizację wiersza pt: "Rzepka " Juliana Tuwima. Przedstawienie obejrzały dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej wraz z wychowawcami. Kunszt aktorski uczniów, oryginalne stroje, rekwizyty oraz dekoracja, wzbudziły zachwyt wśród dzieci i przybyłych gości.
       Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wspólna zabawa, uśmiech na twarzach dzieci były dpełnieniem tego wyjątkowego dnia.  
Zainteresowanie uczniów wierszami Tuwima potwierdza, że postać autora i jego twórczość dla dzieci jest wciąż popularna.
    
                                                                                                                     wych. Lucyna Woźniak

Sprawozdanie z sesji naukowej

W środę 27 kwietnia 2016 r. w związku z obchodami 1050 rocznicy chrztu Polski w naszej szkole odbyła się mini sesja naukowa. W szkolnej stołówce o godzinie dziewiątej zebrali się uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej, a o dziesiątej uczniowie gimnazjum.

Centralną częścią obchodów był wykład połączony z prezentacją multimedialną. Uczniowie dowiedzieli się o legendarnych początkach państwa polskiego, elementach kultów pogańskich i pierwotnych siedzibach Słowian. Następnie obejrzeli fragment filmu pokazującego prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I i jego żony Dobrawy. Jest to Ostrów Lednicki – zwany potocznie Wyspą Władców. Kolejna część wykładu poświęcona została najstarszym źródłom archeologicznym i piśmiennym, udowadniającym umacnianie się chrześcijaństwa na ziemiach polskich w X – XII wieku. Wykład wzbogacony został obszernym materiałem ikonograficznym.

Mam nadzieję, że forma  oraz treść prezentacji pozwoliła uczestnikom sesji naukowej na uzyskanie odpowiedzi na pytania i wątpliwości związane z chrztem Polski, ale też rozbudziła zainteresowania uczniów historią, nie tylko okazjonalnie.

Przygotował nauczyciel historii - Grzegorz Pietrucha

OBCHODY 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

OBCHODY ROCZNICY KATYŃSKIEJ

EGZAMIN GIMNAZJALNY

TEST TRZECIOKLASISTY
Z "OPERONEM"

TRZYMAJ FORMĘ 2016

Pełnowartościowa żywność oznacza pyszną różnorodność - 13.04.2016 r. Szkolny Dzień Promocji Zdrowia

            Szkolny dzień promocji zdrowej żywności w ramach ogólnopolskiego programu TRZYMAJ FORMĘ zajmuje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń szkolnych  w Zespole Szkół w Świlczy. W tym roku był przygotowany pod hasłem Pełnowartościowa żywność oznacza pyszną różnorodność. Zróżnicowana dieta pozwala zachować zdrowie, dobre samopoczucie i świetną kondycję. Prawidłowe żywienie może zapobiec wielu kłopotliwym problemom zdrowotnym, takim jak nadwaga lub otyłość, kruche kości czy cukrzyca, lecz także dolegliwościom jak brak koncentracji i trudności w nauce. Zbilansowana dieta dla dziecka to również dawanie mu szansy na pełne wykorzystanie potencjału umysłowego.
            W tym dniu uczniowie,
nauczyciele, pracownicy szkoły, goście mogli skosztować świeżych warzyw, owoców, soków, jogurtów oraz serków o niskiej zawartości tłuszczu. Uczniowie uczyli się komponować zdrowe i urozmaicone kolorystycznie posiłki pogłębiali wiedzę na temat zdrowej diety. Stoły z produktami wyglądały wykwintnie i estetycznie, a degustacja wyzwoliła u uczniów wielki entuzjazm. Bardzo cieszy nas fakt, że uczniowie i rodzice już od kilku lat aktywnie uczestniczą w organizacji Dnia Promocji Zdrowia oraz to, że udało się zaszczepić w nich nawyki zdrowego stylu żywienia.

    „Dzień Promocji Zdrowia” przygotowały panie: Małgorzata Kłos, Bożena Łyszczek, Elżbieta Trzyna oraz pan Sebastisn Szetela  


DZIEŃ OTWARTY

DZIEŃ NA OPAK

W dniu 30 IV 2016 r. w naszej szkole odbyła się "LEKCJA PRZYRODY NA ŻYWO" na temat płazów.
W lekcji wzięli udział wszyscy uczniowie klas SP i Gimnazjum.

Lekcję zorganizowała pani E. Trzyna - nauczyciel przyrody i biologii.

OBCHODY DNIA KOBIET
- drużyna zuchowa

Podsumowanie projektu "BEZPIECZNE DZIECI W PRZYJAZNEJ SZKOLE I W SIECI"

WIĘCEJ INFORMACJI  >>>>  


ZABAWA KARNAWAŁOWA
Z ZESPOŁEM "YAMAHA"


UCZNIOWIE GIMNAZJUM ZDOBYWAJĄ CERTYFIKAT
innowacyjnego programu Insta.Ling 

www.istali
ng.pl

 Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych
oraz ortografii języka polskiego
.

Czytaj dalej.... >>>>

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2015

Jasełka szkolne
        Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Dnia 18 grudnia 2015 r. o godz. 10:30 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: Pani Dyrektor Halina Bober, Pan Wicedyrektor Grzegorz Patruś, nauczyciele, uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz rodzice występujacych uczniów. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy
i wokaliści. Publiczność kolejny raz mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia narodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów z klasy
II a i IV a, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali światecznych życzeń Pani Dyrektor Haliny Bober
i w świątecznych nastrojach rozeszli sie do sal, w których odbyły się kolejne lekcje zgodnie z planem zajęć. W imieniu organizatorów Jasełek dziękujemy rodzicom i uczniów występujących klas za przygotowanie dzieci do przedstawienia bożonarodzeniowego. Sztuka bajkowa zaprezentowana przez uczniów bardzo spodobała sie zaproszonym gościom i społeczności szkolnej. Tegoroczne jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie Narodzenia Zbawiciela.  
Agnieszka Dynak,  Lucyna Woźniak

Adwentowe lekcje niemieckiego!
Lekcje języka niemieckiego to nie tylko tradycyjne zajęcia. Nauka języka niemieckiego to także twórcza praca! Wiedzą o tym uczniowie kl. I i II gimnazjum, którzy podczas zajęć z języka niemieckiego łączyli umiejętności plastyczne i językowe, a także uczyli się współpracy w grupach. Uczniowie zapoznali się z tradycjami adwentowymi krajów niemieckojęzycznych, a następnie wykonywali wieńce adwentowe (kl. II) oraz kalendarze adwentowe (kl. I). Efektem tej wspólnej pracy były pięknie wykonane projekty. Uczyć się bawiąc - na pewno warto!
Bernadeta Nykiel     
Adwentowe lekcje niemieckiego


 Projekt "Młody Nobel" w naszej szkole.

 
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

PATRIOTYZM W NASZEJ SZKOLE
Czytaj dalej.... >>>>

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY PASOWANIE NA UCZNIA 2015

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2015

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Nadpobudliwością Psychoruchową w Rzeszowie w okresie od 18.05.2015 r. do 31.12.2015 r. realizuje projekt:
 BEZPIECZNE DZIECI W PRZYJAZNEJ SZKOLE I W SIECI w Ramach Rządowego Programu na lata 2014-2016
„Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”
Koordynatorem projektu w Zespole Szkół w Świlczy jest pani Małgorzata Kłos. 
Warsztaty w ramach programu BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA:
WARSZTATY „Bezpieczna
i Przyjazna Szkoła”

Uczniowie klasy I a edukacji wczesnoszkolnej pod opieką wychowawczyni - pani Małgorzaty Kłos biorą udział w ogólnopolskim programie 
„ZDROWE NIETRUDNE”.  
więcej>>> Klasy I - III   
Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas młodszych ze szkół podstawowych.
Więcej informacji na
temat programu: 
www.zdrowenietrudne.pl


W naszej szkole pamietamy o św. Janie Pawle II - XV DZIEŃ PAPIESKI: JAN PAWEŁ II – PATRON RODZINY
 

3 października 2015 r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w montażu słowno-muzycznym "O niepodległość i granice Polski". Uroczystość upamiętniała 4 baterię - "Baterię Śmierci" 1 Pułku Artylerii Górskiej oraz jej pierwszego oficera, kapitana Franciszka Wątrobę - kawalera Orderu Virtuti Militari. 4 października ze sztandarem szkoły uczniowie uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kościele parafialnym Matki Bożej Wniebowziętej, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę pamięci kpt. F. Watroby.


5 września 2015 r. odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.
W poniedziałek zebraliśmy się w sali gimnastycznej i wysłuchaliśmy kilku fragmentów wielowątkowej powieści Bolesława Prusa pt. "Lalka". Dzięki interpretacjom Pana wicedyrektora, pana G. Patrusia oraz uczniów gimnazjum: J. Grendysy z kl. II A i  P. Rzeszutka z kl. II B spotkaliśmy się z niezwykłym kunsztem literackim Prusa, który ze zmysłem obserwacyjnym i humorem dokumentowałobyczajowe obrazki współczesnych mu czasów.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

^ do góry strony ^
 Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Świlczy / Świlcza 336 / 36 - 072 Świlcza / tel. 17 85-60-795 / fax: 17 85-60-784 / www.swilcza.edu.pl / sek@swilcza.edu.pl / zesp@o2.pl