Niemiecki w Galerii u Jana
W naszej szkolnej galerii oglądać można również prace uczniów w języku niemieckim.

Autorami są uczniowie klas: VII, VIII oraz III a gim. Ucząc się języka niemieckiego uczniowie pracują różnymi metodami m.in. metodą projektu.
A to rezultaty pracy uczniów.

                                                                                                                                             Bernadeta Nykiel
25 maja br. odbyło się rozstrzygnięcie II Międzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego „Państwa Niemieckojęzyczne w naszych oczach”
w ZS ZDZ w Rzeszowie.
W kategorii plakat Patrycja Cioch z kl. III B gimnazjum zdobyła wyróżnienie. Opiekunem była B. Nykiel. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!
GALERIA ZDJĘĆ >>>      

Innowacyjny niemiecki!

Lekcje języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Świlczy nie zawsze odbywają się tradycyjnymi metodami. Uczniowie kl. VII SP oraz Gimnazjum lubią uczyć się niekonwencjonalnie: przy pomocy różnorodnych stron Internetowych i aplikacji. Korzystają w utrwalaniu słownictwa i poznanego materiału z aplikacji "Kahoot"
w telefonach komórkowych oraz z tablicy interaktywnej ćwicząc przy pomocy takich narzędzi jak: LearningApps czy mcourser.

Uczniowie klas III gim natomiast korzystają z programu  Instaling do nauki słówek, dzięki temu przygotowują się do egzaminu gimnazjalnego skuteczniej.

Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie mogą pochwalić się swoją wiedzą wykonując także projekty, które można oglądać w ”Galerii u Jana”. Poznawanie niemieckich tradycji świątecznych to także dobry sposób na motywację tego języka do nauki, a szukanie jajek to sama przyjemność!

Nowoczesne metody mobilizują do nauki języków obcych i sprawiają, że młodzież chętnie się uczy, nie nudząc się.                    GALERIA ZDJĘĆ >>>

Bernadeta Nykiel

II EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU "PAŃSTWA NIEMIECKOJĘZYCZNE W NASZYCH OCZACH"
Uczniowie klas gimnazjalnych oraz klasy VII SP biorą udział w konkursie językowym w kategorii plakat lub prezentacja multimedialna, zorganizowanym przez Zespół Szkół ZDZ w Rzeszowie. Ich prace możemy podziwiać w galerii. Opiekunem uczniów była p. B. Nykiel

Z niemieckim w drogę                

W październiku br. dwóch uczniów z kl. II a gim. wzięło udział w ogólnopolskim konkursie „Erlebnisreise mit Deutsch” (Z niemieckim w drogę). Konkurs organizował Goethe Institut, a jego celem była promocja nauki języka niemieckiego. Uczniowie stworzyli projekt w języku niemieckim, dzięki któremu szkoła otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych do nauki języka niemieckiego (gry językowe, grafiki, plakaty, karty pracy), który z pewnością wykorzystywany będzie do nauki w szkole.

                Laureatom serdecznie gratuluję!

Opiekun projektu - Bernadeta Nykiel
GALERIA ZDJĘĆ >>> 


Insta.Ling – innowacyjny program w naszej szkole!

    Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.

Podstawowym założeniem aplikacji jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, 
ale systematycznej codziennej pracy.

Nauka odbywa się w ciekawej i nienużącą formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna.

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole uczniowie klasy III gimnazjum uczą się słówek z języka niemieckiego, a uczniowie klasy II a gimnazjum ortografii języka polskiego.

Opiekunowie programu:
Bernadeta Nykiel

Małgorzata Molęda


DEUTSCH – WAGEN – TOUR, CZYLI NIEMIECKI JEST PROSTY!

Deutsch – Wagen – Tour, czyli niemiecki jest prosty!

    16 kwietnia odwiedził naszą szkołę specjalny samochód z lektorem języka niemieckiego w ramach projektu Deutsch-Wagen-Tour. Jest to projekt realizowany przez Goethe-Institut w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Niemiec, Ambasadą Niemiec oraz Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Lektorzy prowadzący warsztaty zachęcają do nauki języka niemieckiego w sposób niekonwencjonalny, poprzez zabawę a jednocześnie w atrakcyjnej formie przekazują informacje o naszych zachodnich sąsiadach. Samochody Deutsch-Wagen stacjonują w pięciu miastach Polski: Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Olsztynie, skąd docierają nawet do najbardziej odległych zakątków Polski. Projekt cieszy się takim zainteresowaniem, że oczekiwanie na wizytę lektora sięga niejednokrotnie kilku miesięcy – mówią pomysłodawcy zajęć.

    Naszą szkołę odwiedziła pani Joanna Lay, lektorka języka niemieckiego z Goethe-Institut w Krakowie, która poprowadziła bardzo ciekawe warsztaty z uczniami klasy szóstej szkoły podstawowej, dla których było to pierwsze spotkanie z językiem niemieckim. Uczniowie poznali podstawowe zwroty powitalne, kolory, kierunki oraz ogólnie osłuchali się z nowym językiem obcym. W kolejnych zajęciach udział wzięli również uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum. Gimnazjaliści nie tylko świetnie się bawili podczas warsztatów ale przy okazji poznawali nowe zwroty i zapamiętywali je używając w zabawie.

    Zajęcia były niekonwencjonalne i nowatorskie (zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii) i na pewno na długo pozostaną w pamięci młodzieży. Były to m.in. konkursy, zabawy językowe, quizy z mapami, z obrazkami. Lektorka wykorzystywała podczas nauki coraz to nowe rekwizyty jak piłki, balony, kolorową chustę, układanki i inne przedmioty, które czyniły warsztaty atrakcyjniejszymi. Na zakończenie każdy z uczestników został obdarowany małym upominkiem.

    Gimnazjaliści zadbali o oprawę całej imprezy i przygotowali prace na szkolny konkurs plastyczny pt.: „Z czego słyną Niemcy?”. Pierwsze miejsce zajął Emil Janowski z kl. 3 A za obszerną pracę na temat Oktoberfest, drugie miejsce zajęli wspólnie Karol Zapała oraz Monika Misiuda, trzecie miejsce zajęła Weronika Lech. Wyróżniony został również plakat Gabrieli Ruszały. Wszyscy ci uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

    Warsztaty pokazały młodzieży, że język niemiecki nie jest ani trudny, ani nudny lecz wręcz przeciwnie: może być ciekawy i atrakcyjny. Dlatego każdy z uczniów, pozując na koniec do pamiątkowego zdjęcia, mówił: „Jasne, że klar” :)

    Na stronie internetowej projektu www.blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour będzie można wkrótce obejrzeć opis odwiedzin Deutsch-Wagen-Tour w Zespole Szkół w Świlczy wraz ze zdjęciami.

                                                                                                                                 G. Veith